Jak co miesiąc, Kaspersky Lab oglosił top 20 najczęściej wystepujących zagrożeń. Znaczących zmian od raportu styczniowego nie odnotowano. Wciąż za bardzo ufamy "skarbom" znajdowanym w sieci.
reklama
Ranking jest tworzony na podstawie danych wygenerowanych przez Kaspersky Security Network (KSN), technologię zaimplementowaną w linii 2009 produktów przeznaczonych do użytku domowego. Pierwsza tabela zawiera szkodliwe programy, aplikacje wyświetlające reklamy oraz potencjalnie niebezpieczne narzędzia, które zostały wykryte na komputerach użytkowników: mamy tu 6 nowości i 4 pozycje - w tym pierwszą - bez zmian.
1. Robak sieciowy Kido odpowiedzialny za epidemię, która wybuchła w styczniu, i nadal rośnie w siłę, zdobył imponującą pozycję. Procedury wykrywania dla tego robaka dodano do antywirusowych baz danych w połowie stycznia, dlatego przeważająca część zainfekowanych nim plików została wykryta w lutym.
2. W rankingu pojawiły się trzy interesujące nowości: Packed.Win32.Krap.g, Packed.Win32.Klone.bj oraz Packed.Win32.Tdss.c. Szkodniki te związane są z wykrywaniem:
Ostatni z tej trójki szkodliwych programów jest interesujący ze względu na to, że oryginalne, nieszyfrowane szkodliwe programy mogą należeć do dowolnej kategorii, łącznie z trojanami, robakami i rootkitami.
Trojan-Downloader.WMA.GetCodec.r, który w styczniu uplasował się na 10 pozycji, w lutym został zastąpiony przez podobnego multimedialnego downloadera GetCodec.u, natomiast styczniowa nowość - Exploit.JS.Agent.aak - został wyparty przez dwa downloadery skryptów SWFlash.aj i SWFlash.ak, które wykorzystują różne luki w zabezpieczeniach programu Flash Player.
Drugie zestawienie 20 najpopularniejszych szkodliwych programów przedstawia dane pokazujące, które szkodliwe programy najczęściej infekowały obiekty wykrywane na komputerach użytkowników. Największą grupę w rankingu stanowią szkodliwe programy potrafiące infekować pliki.
Więcej świezych informacji o zagrożeniach internetowych można znaleźć w Encyklopedii Wirusów.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*