Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Przedstawiciele RIAA, broniący do tej pory technologii DRM, przyznali, że może być ona już martwa. Powodem mają być serwisy internetowe sprzedające muzykę bez zabezpieczeń, oczywiście za zgodą wytwórni muzycznych.

Technologie DRM - Digital Rights Management - miały skutecznie zabezpieczać pliki przed ich nielegalnym kopiowaniem. Z czasem okazało się jednak, że internautów niewiele jest w stanie zatrzymać. Poza tym nie byli oni skłonni do kupowania plików muzycznych, które potem można odtworzyć jedynie na tym nośniku, na którym został on zapisany. Liberalizacja w tym zakresie także nie przynosiła pożądanych skutków.

Dopiero w zeszłym roku zaczęto przyznawać, że chronienie plików muzycznych nie jest właściwą drogą chronienia praw autorskich. W maju ubiegłego roku serwis Napster udostępnił 6 milionów utworów bez DRM w cenie 99 centów. Był to przełom, przede wszystkim ze względu na ilość plików. Wcześniej, w 2007 roku, utwory bez DRM zaczął sprzedawać Amazon.

Od początku 2009 roku utwory bez zabezpieczeń sprzedaje iTunes, zdecydowany lider na rynku muzyki cyfrowej. Co ważne - bez DRM dostępne są utwory czterech największych wytwórni muzycznych. Przekonanie o nieskuteczności DRM w walce z piractwem dotarło także do producentów gier komputerowych. Sims 3, jedno z najmłodszych dzieci Electronic Arts, sprzedawane jest bez zabezpieczeń.

Działania te uznała za słuszne także RIAA, która do tej pory utrzymywała, że stosowanie DRM leży w interesie zarówno konsumentów, jak i twórców muzyki. Jak podaje serwis TorrentFreak, Joanthan Lamy, rzecznik Stowarzyszenia, powiedział, że "DRM już nie żyje", odnosząc się w taki sposób to serwisów internetowych, które sprzedają muzykę bez tego zabezpieczenia. Już wcześniej podobne wnioski wyciągnęła IFPI, stwierdzając, że rezygnacja z DRM "znacząco zwiększyłaby sprzedaż muzyki online".


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: TorrentFreak