Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Rezonans magnetyczny stawów to badanie wykorzystywane w diagnostyce nieprawidłowości w obrębie stawów odpowiedzialnych za poruszanie wybranymi kończynami. Wykonuje się zwykle w celu postawienia prawidłowej diagnozy urazu mechanicznego lub ustalenia przyczyn nieprawidłowości w ruchomości stawów, które pojawiły się u pacjenta samoistnie bądź zostały wykryte przy okazji innych badań diagnostycznych. Dowiedz się, czym jest i na czym polega rezonans magnetyczny stawów, a także poznaj poszczególne rodzaje badań rezonansem, ukierunkowanych na diagnostykę nieprawidłowości w obrębie poszczególnych stawów.

robot sprzątający

reklama


Rezonans magentyczny stawów - jakie są rodzaje

Na czym polega rezonans magnetyczny stawów i kiedy go wykonać?

Rezonans magnetyczny stawów to nieinwazyjne badanie obrazowe, które pozwala ocenić z wysoką precyzją budowę poszczególnych stawów. Badanie polega na umieszczeniu pacjenta w tunelu, w którym poddawany jest on działaniu magnetycznych fal radiowych. W zetknięciu z naturalnymi właściwościami magnetycznymi ludzkiego organizmu, umożliwiają zobrazowanie za pomocą zaawansowanego oprogramowania komputerowego stanu wszystkich tkanek, które wchodzą w skład danego stawu.

Kiedy wykonać rezonans magnetyczny stawów?

Rezonans magnetyczny stawów wykonuje się na zalecenie lekarza, który wystawia kierowanie pacjentowi, u którego konieczne jest przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki. Najczęstsze wskazania do rezonansu magnetycznego stawów to m.in.:

  • bóle stawów;
  • stany zapalne;
  • ograniczona ruchomość stawów;
  • nieprawidłowości przy poruszaniu kończynami;
  • poranne sztywności stawów;
  • podejrzenie nowotworów stawów;
  • monitorowanie przebiegu leczenia ortopedycznego lub chirurgicznego;
  • przygotowanie pacjenta do zabiegów chirurgicznych.

Rezonans magnetyczny stawu biodrowego

Ból w okolicy biodra lub ograniczenia ruchomości stawu biodrowego mogą wynikać z poważnych schorzeń, dlatego już przy pierwszych objawach należy udać się do ortopedy, który może zalecić rezonans magnetyczny stawu biodrowego. Wskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego biodra są wszelkie dolegliwości odczuwane w biodrze w czasie chodzenia, stania, siedzenia czy wykonywania innych ruchów. Badanie może wykryć m.in. zwyrodnienia, stany zapalne, nowotwory, zwichnięcia czy martwicę kości udowej.

Rezonans magnetyczny stawu skokowego

Staw skokowy jest stawem mocno narażonym na kontuzje – zarówno u sportowców, jak i osób nieaktywnych fizycznie. Rezonans magnetyczny stawu skokowego umożliwia wykrycie stanów zapalnych, narośli i guzów, wad rozwojowych i wad wrodzonych, martwicy kości, złamań oraz innych urazów mechanicznych. Wskazaniami do wykonania rezonansu stawu skokowego są m.in. urazy stawu skokowego, a także bóle, obrzęki, ograniczenia ruchomości, trudności z chodzeniem, wspinaniem się na palce czy utrzymaniem równowagi.

Rezonans magnetyczny stawu kolanowego

Kolano to staw, którego urazy mogą być bardzo poważne. Rezonans magnetyczny stawu kolanowego może być wykonany w celu wykrycia m.in. zwapnień, kaletek łąkotki, uszkodzeń więzadeł, torbieli, zwyrodnień, stłuczeń chrząstki stawowej, chondromalacji rzepki. Rezonans magnetyczny kolana z kontrastem pozwala z kolei zdiagnozować zapalenia błony maziowej, martwicę kostno-chrzęstną, pęknięcia łąkotki, zmiany w chrząstce stawowej. Wskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego stawu kolanowego są dolegliwości bólowe, obrzęki czy ograniczenia ruchomości kolana.

Rezonans magnetyczny stawu barkowego

Bark jest dość złożonym stawem, w dolegliwości bólowe, ograniczenia ruchomości czy obrzęki mogą mieć różne przyczyny. Dlatego wskazaniami do rezonansu magnetycznego barku są wszelkie dolegliwości w obrębie tego stawu, problemy z jego ruchomością, obrzęki czy inne problemy. Rezonans magnetyczny stawu barkowego może pomóc wykryciu m.in. uszkodzeń chrząstek stawowych, kaletek, więzadeł i ścięgien, urazów mięśniowych, nieprawidłowej ilości płynu stawowego, stanów zapalnych, nowotworów, uszkodzeń nerwów i naczyń krwionośnych w obrębie barku.

 

Foto i treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E