Słodki, bez zawartości kofeiny i z niewielką zawartością tłuszczu – takie właśnie właściwości ma proszek z owoców drzewa karobowego. Dlaczego warto zainteresować się karobem? Czy można go używać poza kuchnią?
reklama
Karob jest pozyskiwany ze strąków drzewa karobowego, które są znane również jako „chlebek świętojański”. Roślina ta jest uprawiana głównie w rejonie Morza Śródziemnego, a w Polsce praktycznie się jej nie spotyka. Na stronie internetowej bee.pl/9224-karob można przeczytać, że karob to „zamiennik znanego wszystkim kakao”. I rzeczywiście, coraz więcej osób dostrzega możliwość zastąpienia kakao właśnie proszkiem z chleba świętojańskiego.
Co ciekawe, drzewa karobowe są wykorzystywane przez ludzi od wielu stuleci – informacje o nich można znaleźć już w Biblii.
Mimo że karob w smaku przypomina kakao, to pod względem składu i właściwości są to dwa różne produkty. Czym karob różni się od kakao?
Karob a kakao – najważniejsze różnice:
Mimo że karob i kakao sporo różni, to występują między nimi też pewne podobieństwa – są to produkty wpływające na kolor dania. Zarówno karob, jak i kakao nadają ciemną barwę np. ciastom i deserom. Dodatkowo oba proszki znalazły zastosowanie poza branżą spożywczą – wykorzystuje się je również w przemyśle kosmetycznym.
Z proszku karob można przygotować nie tylko pyszny, słodki napój będący alternatywą dla kakao. Przetworzone strąki i nasiona karob są szeroko wykorzystywane zarówno w przemyśle spożywczym, jak i kosmetycznym. W których produktach można spotkać karob?
Karob – przykładowe zastosowania:
W kuchni proszek karob może zastępować kakao – można go wykorzystać do wypieków czy deserów. Do dań na słodko szczególnie polecany jest karob prażony, który zawiera mniej goryczy, dzięki czemu jest bardziej delikatny w smaku. Nie ma też przeszkód, aby wykorzystać karob jako składnik domowych produktów do pielęgnacji – w tym zastosowaniu również może być alternatywą dla kakao.
Foto i treść: materiał partnera
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*