Rentowność kapitalnych remontów urządzeń suwnicowych

06-07-2021, 10:05

Suwnice są dźwignicami zaliczanymi do popularnych i chętnie wykorzystywanych w wielu gałęziach przemysłu urządzeń transportu bliskiego (w skrócie: UTB). Z uwagi jednak na częste ich użytkowanie oraz niejednokrotnie długotrwałą eksploatację - podzespoły zamontowane w suwnicach ulegają zużyciu. Z jakimi pracami wiąże się kapitalny remont suwnic? Jaka jest rentowność tego typu działań? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania prezentujemy w poniższym wpisie.

Główny cel remontów suwnic

Profesjonalna modernizacja dźwignic ma głównie na celu przywrócenie suwnicy zatraconą funkcjonalność, zwiększenie wartości użytkowej urządzenia oraz jego sprawności technicznej. Do tego przyczynia się również do ogólnego przedłużenia pracy maszyny oraz zwiększenia jej żywotności. To wszystko zaś pozwoli użytkownikom dźwignic na dużo dłuższą eksploatację UTB, co z kolei przełoży się na zdecydowanie wyższy poziom wydajności pracy. Do tego nierzadko prace modernizacyjne przyczynić się mogą do sukcesywnego dostosowania urządzeń do nowych, bardziej wymagających warunków pracy. W wielu przypadkach fachowa modernizacja dźwignicy pozwoli uzyskać funkcje nowej dźwignicy zdecydowanie niższym kosztem. Będzie to z pewnością doskonała wiadomość dla wszystkich tych osób, które w swojej codziennej pracy wykorzystują suwnice lub inwestują w ich ulepszenia. Czy opłaca się wykonywać prace remontowo - modernizacyjne na suwnicach? Z myślą o spełnieniu właśnie wymienionych celów - z pewnością. Co jednak warto wiedzieć o gruntownym remoncie suwnic? O tym w dalszej części naszego wpisu.

Naprawa dźwignicy - fachowo

Profesjonalna naprawa suwnicy wiązać się będzie z kompleksowymi usługami w tym zakresie. Warto wiedzieć, że powinna polegać nie tylko na wykonaniu projektu planowanych modernizacji, ale również wykonaniu dokumentacji oraz badaniu odbiorczym urządzenia, które przeszło remont. Niezwykle istotną kwestią pozostaje to, że takie badanie odbiorcze powinno zostać przeprowadzone przez właściwy Urząd Dozoru Technicznego.

Rentowność kapitalnych remontów urządzeń suwnicowych

Kapitalny remont suwnicy - co to takiego?

Rozważając rentowność gruntownego remontu dźwignicy,warto wiedzieć, z jakiego rodzaju pracami wiązać się będą tego typu czynności. Kapitalny remont suwnicy zakłada wykonanie licznych czynności naprawczych, do których zalicza się m.in.:

  • przygotowanie pełnej dokumentacji elektrycznej oraz mechanicznej
  • dostosowanie suwnicy do wymagań określonych przez Urząd Dozoru Technicznego oraz aktualne przepisy BHP
  • modernizacja sterowania na najnowocześniejsze systemy sterownicze - głównie na innowacyjne manipulatory sterownicze lub sterowanie radiowe zamiast z kabiny, lub z kasety
  • montaż nowej szafy sterowniczej wraz z całą aparaturą elektryczną
  • skrócenie lub wydłużenie dźwignicy według potrzeb
  • zmiana napędów poszczególnych mechanizmów zastosowanych w suwnicy na takie z wykorzystaniem najnowocześniejszych falowników i motoreduktorów
  • wdrożenie płynnej regulacji prędkości poszczególnych mechanizmów jezdnych
  • zastosowanie nowoczesnych systemów zasilania - mowa głównie o zasilaniu z wykorzystaniem szynoprzewodów
  • wdrożenie znanych z najwyższego poziomu skuteczności systemów antykolizyjnych między suwnicami pracującymi na tym samym torowisku
  • wymiana starego okablowania dźwignicy

Lider w branży, firma Demagcranes, ma w swojej ofercie również kapitalne remonty suwnic. Wykonanie profesjonalnych i kompleksowych napraw może pozwolić na uzyskanie optymalnej rentowności często wykorzystywanych dźwignic. Koszt naprawy suwnicy będzie bowiem w praktyce korzystną cenowo alternatywą dla zakupu nowego urządzenia. Więcej szczegółów na temat oferty dostępnej w tej firmie poznać można, odwiedzając stronę: https://www.demagcranes.com/pl/serwis/remont-kapitalny.

Słowem podsumowania

Prace modernizacyjne wykonywane na dźwignicach polegają na ulepszaniu układów zasilania i sterowania, ale nie tylko. Modernizacja dotyczyć będzie również ustrojów mechanicznych, w tym układu sterowania, układu napędów, zasilania oraz elementów automatyki. Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań technicznych i wieloletniego doświadczenia w zakresie prowadzenia prac remontowych pozwoli w praktyce na osiąganie wymiernych korzyści. Operatorzy zmodernizowanych suwnic będą mogli cieszyć się więc zdecydowanie mniejszą awaryjnością tych urządzeń, lepszą mobilnością operacyjną, większą precyzją dotyczącą możliwości manipulowania ładunkiem oraz znacznym wydłużeniem żywotności suwnicy. Profesjonalnie wykonany remont kapitalny suwnicy lub prace modernizacyjne zużytych elementów z pewnością będą korzystnym wyborem inwestorów. Warto!

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. geralt


Tematy pokrewne:  

tag suwnicetag remonttag nowptag nols

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.