Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Regulacja sztucznej inteligencji w Polsce: wyzwania i perspektywy

27-06-2024, 19:26

Polska ma szansę zająć czołową pozycję w globalnym rozwoju sztucznej inteligencji, ale kluczem do sukcesu jest odpowiednie uregulowanie tej dziedziny. Swoimi przemyśleniami na temat potencjału Polski w obszarze AI oraz wyzwań regulacyjnych dzieli się Szymon Wałach, wiceprezes zarządu InPost.

konto firmowe

reklama


Sztuczna inteligencja (AI) staje się coraz bardziej istotnym elementem współczesnej gospodarki i technologii. W obliczu dynamicznego rozwoju AI, Polska stoi przed wyzwaniem odpowiedniego uregulowania tej dziedziny, tak aby wykorzystać swój potencjał i zająć znaczącą pozycję na globalnej arenie technologicznej.

Regulacja sztucznej inteligencji w Polsce: wyzwania i perspektywy

Kluczowe technologie AI

Sztuczna inteligencja (AI) to zbiór zaawansowanych technologii, które obejmują:

  • Uczenie maszynowe
  • Robotykę
  • Przetwarzanie języka naturalnego
  • Widzenie komputerowe

Te technologie, w połączeniu z innymi narzędziami, danymi i automatyzacją, stają się kluczowym czynnikiem wpływającym na rozwój i konkurencyjność przedsiębiorstw w dzisiejszym świecie biznesu.

Potencjał Polski w dziedzinie AI

Polska ma znaczący potencjał w dziedzinie sztucznej inteligencji, co podkreśla Szymon Wałach, wiceprezes zarządu InPost:

Polska jest rozpoznawana na arenie światowej jako zaplecze jednych z najzdolniejszych informatyków i deweloperów. Mamy doskonałe uczelnie i huby technologiczne, gdzie pracują najwyższej światowej klasy inżynierowie.

Ten kapitał ludzki stanowi solidną podstawę do budowania pozycji Polski w globalnym wyścigu o rozwój kompetencji w obszarze AI.

Wyzwania regulacyjne

Kluczowym wyzwaniem jest stworzenie odpowiednich ram regulacyjnych, które będą wspierać rozwój AI w Polsce. Szymon Wałach zauważa:

Aby być tam obecnym, musimy mądrze podejść i zaplanować działania także od strony regulatorów. Tak, aby regulacja pomagała akcelerować nasz rozwój w tym obszarze – ale nie przycinała skrzydeł.

Główne cele regulacji powinny obejmować:

  • Wspieranie innowacji i kreatywności polskich inżynierów
  • Zapewnienie bezpiecznych ram dla rozwoju AI
  • Dostosowanie regulacji do aktualnego etapu rozwoju technologii
  • Umożliwienie Polsce zbudowania unikalnych kompetencji w dziedzinie AI

Perspektywy na przyszłość

Odpowiednie podejście do regulacji AI może przynieść Polsce znaczące korzyści.

Wierzę, że regulacja powinna de facto podążać za tym, na jakim etapie rozwoju jesteśmy i oczywiście budować pewne bezpieczne ramy – ale nie ograniczać możliwości i kreatywności polskich inżynierów oraz inżynierek do tego, aby znaleźć naszą unikalną kompetencję. To pozwoli Polsce zbudować przywództwo w światowym wyścigu w bardzo ważnej rewolucji technologicznej jaka się dzieje - podsumowuje Szymon Wałach.

Mądre regulacje mogą więc stać się katalizatorem rozwoju AI w Polsce, umożliwiając krajowi zajęcie znaczącej pozycji w globalnej rewolucji technologicznej.

Foto: Freepik. Źródło: enewsroom.pl


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E