Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Regulacja internetu - co dalej? Finał dialogu z Premierem

komunikat prasowy 12-07-2011, 14:39

W środę, 13 lipca br. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przedstawiciele Fundacji Panoptykon ponownie spotkają się z Premierem. Po raz trzeci i ostatni w tym procesie będą omawiać najważniejsze kwestie dotyczące przyszłości internetu. Tym razem jednak chcemy doprowadzić do finalizacji niektórych z nich - zapowiadają.

Od 7 kwietnia trwają intensywne rozmowy organizacji społecznych ze stroną rządową dotyczące regulacji internetu. W sumie odbyło się 14 spotkań z udziałem Premiera, Ministra Boniego albo innych ministrów. Spośród wytypowanych przez organizacje 10 najważniejszych tematów udało się omówić połowę. „Szczegółowo przedyskutowaliśmy kwestię uregulowania odpowiedzialności pośredników za treść w internecie i zasady ponownego wykorzystania informacji z sektora publicznego. Kontrowersyjny wątek regulacji usług audiowizualnych świadczonych w internecie został przeniesiony na odrębne spotkania z Ministerstwem Kultury” - czytamy w komunikacie prasowym.

Jutrzejsza rozmowa z Premierem ma być podsumowaniem dotychczasowych prac i wytyczeniem kierunków działań na przyszłość. Strony dialogu zmierzą się przede wszystkim z „ostrymi” problemami, takimi jak retencja danych, blokowanie sieci i ACTA. Są to kwestie wymagające decyzji na najwyższym politycznym szczeblu. Organizacje oczekują, że Premier takie decyzje podejmie. Panoptykon oczekuje także konkretnych ustaleń co do tego, jak zagwarantować stały dialog środowisk społecznych z rządem i proces otwartych konsultacji społecznych (nie tylko w obszarze regulacji internetu).

O retencji danych i blokowaniu sieci dyskusja trwa już od kilku miesięcy, natomiast porozumienie ACTA to wątek, który pojawił się dopiero na ostatnim spotkaniu z Premierem. ACTA wywołuje duże kontrowersje. Przeciwko niemu występowały nie tylko organizacje społeczne, ale i użytkownicy internetu, przedstawiciele „młodego” biznesu internetowego, a nawet profesorowie prawa, którzy wypowiedzieli się bardzo krytycznie na temat niezgodności ACTA z prawem europejskim.

Poważny problem systemowy, jaki Panoptykon zdiagnozował w toku swoich prac, to projektowanie rozwiązań w obszarach kluczowych dla internetu i społeczeństwa w oderwaniu od dowodów i obiektywnych analiz. Bardzo często brakuje rzetelnych opracowań, które potwierdzałyby kierunek polityczny proponowany przez dane Ministerstwo. „Chcemy rozmawiać również o tym, jak zmienić ten stan rzeczy i wprowadzić w życie zasadę tworzenia polityki w oparciu o dowody” - piszą przedstawiciele fundacji.

Mamy nadzieję, że we wszystkich poruszanych kwestiach rząd stanie po stronie wolnego internetu.

Spotkanie odbędzie się w środę 13 lipca br., godz. 10:30.

Miejscem spotkania będzie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Sala Świetlikowa.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Uniwersytet Śląski w chmurze