Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Regeneracja skrzyni biegów - co warto wiedzieć i jak to się robi?

15-09-2023, 10:28

Najczęściej spotykane na polskich drogach są samochody z manualnymi skrzyniami biegów. Ich awarie zauważane są coraz częściej, a naprawa stanowi niemałe wyzwanie zarówno dla mechaników, jak i właścicieli tych pojazdów. Można zauważyć tendencję producentów do tego, iż bardzo ograniczają dostęp do części zamiennych. A jak wiadomo, poruszanie się po drogach wymaga w pełni sprawnego samochodu, który pozwoli na bezpieczne i komfortowe podróżowanie. Jak wygląda naprawa skrzyni biegów? Czym jest regeneracja skrzyni biegów?

 

  1. Zasada działania manualnej skrzyni biegów
  2. Manualna skrzynia biegów — najczęstsze objawy usterek
  3. Na czym polega regeneracja skrzyni biegów?
  4. Regeneracja skrzyń biegów czy wymiana na nową?

Regeneracja skrzyni biegów - co warto wiedzieć i jak to się robi?

Zasada działania manualnej skrzyni biegów

Manualna skrzynia biegów pracuje podobnie, jak przerzutki na rowerze. Ten ważny element składowy samochodu pozwala dostosować moc silnika do aktualnych potrzeb. Wyposażona jest w koła zębate, które układają się różnie, w zależności od tego, na którym biegu jedzie samochód. Skrzynia biegów posiada również sprzęgło, które pozwala na przeniesienie napędu na koła, a także na bardzo płynną zmianę biegów. Dodatkowo skrzynia połączona jest też z kołami półosią napędową. Nieodpowiednie używanie skrzyni biegów sprawia, że cierpią na tym synchronizatory. Po czasie jednak każda skrzynia biegów może nadawać się do regeneracji. 

Manualna skrzynia biegów — najczęstsze objawy usterek

Skrzynia biegów to bardzo ważny element budowy każdego samochodu. Manualne skrzynie biegów ulegają w ostatnim czasie licznym awariom, a ich objawy można zauważyć dzięki nieprawidłowościom w działaniu. Warto zwracać uwagę na wyciek oleju bądź zbyt głośną pracę skrzyni. Charakterystyczny odgłos w momencie przekładania biegów bądź specyficzne szumy mogą świadczyć o awarii skrzyni biegów. Jeśli manualnej skrzyni biegów coś dolega, można też zauważyć występowanie oporów podczas zmiany biegów. Jeśli zauważysz choć jedną z niepokojących sytuacji, jak najszybciej skontaktuj się z serwisem, aby można było naprawić skrzynię biegów. 

Na czym polega regeneracja skrzyni biegów?

Nie zawsze konieczna jest wymiana skrzyni biegów. Na samym początku specjalista określa, czy możliwa jest jej regeneracja. Regeneracja skrzyni biegów polega na wymianie wszystkich zużytych elementów. Chodzi głównie o łożyska, uszczelki, koła zębate, głowice czy synchronizatory. W czasie regeneracji skrzyni biegów ważnym zadaniem jest regulacja luzów oraz naciągi łożysk. Jeśli te czynności nie zostaną przeprowadzone, regeneracja nie będzie miała najmniejszego sensu. Sama regeneracja polega przede wszystkim na bardzo dokładnym rozłożeniu samochodowej skrzyni biegów na pojedyncze elementy, wymianie tych uszkodzonych, wyczyszczeniu pozostałych oraz złożeniu ich w całość. Kiedy tak przygotowana skrzynia będzie gotowa, można ją montować w samochodzie. 

Regeneracja skrzyń biegów czy wymiana na nową?

Zdarzają się sytuacje, kiedy koszty regeneracji skrzyni biegów są zbyt wysokie, aby się tego w ogóle podejmować. Najlepszym rozwiązaniem wtedy wydaje się być wymiana na całkowicie nową skrzynię biegów dopasowaną do marki i modelu samochodu. Zakup nowej skrzyni ma sens tylko wtedy, kiedy pozbawiony jest wad konstrukcyjnych. W przeciwnym razie ta nowa skrzynia również może ulec szybkiej awarii. Bardzo istotne jest, aby regularnie wymieniać olej w skrzyni biegów, jak i delikatne ich redukowanie podczas jazdy. To pozwoli na utrzymanie skrzyni w dobrej kondycji znacznie dłużej. 

Regeneracja skrzyni biegów jest zabiegiem koniecznym w razie jakichkolwiek nieprawidłowości. Mogą one bowiem wpływać realnie na jazdę, na jej bezpieczeństwo oraz komfort.

Foto: Unsplash, treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *