Recykling i przetwarzanie odpadów metodą R3 - generalne informacje

28-08-2021, 10:22

Kluczowym aspektem ekologicznym w krajowej produkcji przemysłowej jest prawidłowe gospodarowanie odpadami. Bezpieczne składowanie nie wystarczy, należy działać bardziej efektywnie, zwłaszcza z opakowaniami z tworzyw sztucznych, w tym także zanieczyszczonych substancjami niebezpiecznymi. Odpowiedzią może być recykling i przetwarzanie odpadów metodą R3.

Recykling i przetwarzanie odpadów metodą R3 – główny cel

Kluczowym w zrównoważonej polityce ekologicznej pojęciem jest tzw. recykling, czyli odzysk materiałów i przesunięcie ich do ponownego wykorzystania. Istnieją różne rodzaje odzysku odpadów, które szczegółowo opisano w ustawie z dn. 14 grudnia 2012 r. Wszystkie metody recyklingu odpadów niebezpiecznych noszą prefiks R oraz cyfrę od 1 do 13. To zróżnicowane metody odbioru i recyklingu odpadów niebezpiecznych, dwie z nich metodę R3 i R5 prowadzi polska firma z serwisem OdbieramyOdpady.com.

Recykling odpadów niebezpiecznych jest kluczowy dla zatrzymania niszczącego wpływu różnych zanieczyszczeń, np. tworzyw sztucznych, na nasz ekosystem. To główny cel – recykling i przetwarzanie odpadów metodą R3 pozwala odzyskać sporą część surowca i zawrócić ją do cyklu produkcyjnego. Odpady, np. opakowania z tworzyw sztucznych, odbierane są i oczyszczane, a następnie podlegają procesom odzysku, to znacząco zmniejsza ilość syntetycznych materiałów, które trafiają do środowiska. To swoiste zamykanie cyklu obiegu materiałów produkcyjnych, zaś sam recykling i przetwarzanie odpadów metodą R3 dotyczy odzysku lub regeneracji opadów organicznych, które nie są stosowane jako rozpuszczalniki (w tym kompostowanie i biologiczne procesy przekształcania). 

Zobacz również: Przetwarzanie odpadów metodą r3

Recykling i przetwarzanie odpadów metodą R3 – generalne informacje

Recykling i przetwarzanie odpadów metodą R3 – kto skorzysta?

Odbiór odpadów oraz profesjonalne procesy recyklingu dotyczą gospodarki przemysłowej, a więc wszystkich zakładów, które generują odpady nienadające się do strumienia odpadów komunalnych. To szeroka lista producentów, np. firmy automotive, producenci leków i kosmetyków, a także mocna w Polsce branża spożywcza i produkcja rolnicza. Recykling i przetwarzanie odpadów metodą R3 wraz z pełną dokumentacją można zamówić u jednej z polskich firm odpadowych, posiadających uprawnienia do prowadzenia takiej działalności od lokalnych władz. Taką firmą jest np. EKOSERWIS (OdbieramyOdpady.com), która oferuje odbiór i recykling odpadów metodą R3 na terenie całego kraju.

Recykling i przetwarzanie odpadów metodą R3 – obiór

Odbiór odpadów, w tym także niebezpiecznych, można zlecić firmie, która zajmuje się ich unieszkodliwianiem oraz recyklingiem. We współpracy z firmą odpadową można jednak także zrealizować transport na własną rękę, co praktykują niektóre polskie przedsiębiorstwa produkcyjne. Warto wiedzieć, że profesjonalna firma odpadowa przygotuje dla nas pełen pakiet dokumentacji, stanowiący podstawę do wykazania w razie kontroli lub audytu.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. geraltRSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.