Recykling - dlaczego każdy z nas powinien się do niego przyłączyć?

31-05-2021, 11:43

Tematy dotyczące ekologii już od lat są podejmowane nie tylko przez media, zarówno tradycyjne, jak i internetowe, ale również przez liczne stowarzyszenia, a nawet przedsiębiorstwa. Można dostrzec znaczący wzrost wszelkich inicjatyw, które mają promować dobre praktyki, przyczyniające się do lepszego stanu naszej planety. Jedną z nich jest między innymi akcja o nazwie „#JeszczeRaz – stawiamy na recykling!” organizowana w ramach całorocznej akcji 1 Year Challenge.

Jej organizatorzy zwracają uwagę na niezwykle ważne zagadnienia dotyczące recyklingu i pokazują jego nieco inną stronę wiążącą się ze sztuką czy architekturą. Warto uczestniczyć w niej, a tym samym poszerzać swoją wiedzę dotyczącą recyklingu. W końcu można włączyć go do swoich codziennych działań, tym bardziej że wystarczą nieskomplikowane aktywności i przyczyniać się dzięki nim do ochrony środowiska.

Czym jest recykling?

O recyklingu, ze względu na jego niebanalne znaczenie, słyszał najprawdopodobniej każdy. Nie wszyscy jednak wiedzą, na czym dokładnie on polega. Definiuje się go jako wykorzystywanie wszelkiego rodzaju odpadów po raz kolejny, czego celem jest wytworzenie całkiem nowego produktu. Nie jest to jednak pojedyncze działanie, a cały proces, przy którym należy zużyć najmniejszą możliwą ilość energii oraz pozostałych surowców. Prowadzi to między innymi do ograniczenia śmieci, które trafiają na wysypiska. Podstawową czynnością, stanowiącą fundament recyklingu, jest segregacja wytwarzanych odpadów. Jak przekonują nas organizatorzy akcji 1 Year Challenge, do tego może się przyłączyć każdy z nas bez wyjątku. Jeśli segregację wykonujemy w poprawny sposób, to wyrzucane przez nas rzeczy mogą zostać po raz kolejny wykorzystane w produkcji lub zostać przetworzone na coś całkiem innego. 

Co możemy mu poddać?

Recykling może być jednym z najskuteczniejszych sposobów na to, żeby każdego dnia przyczyniać się do ochrony środowiska. Jednak, żeby rzeczywiście tak było, należy wiedzieć, jakie dokładnie rzeczy można mu poddać, a także jak segregować odpady, żeby mogły one zostać wykorzystane po raz kolejny. Chcąc nam to ułatwić, każdemu rodzajowi śmieci przypisano dany kolor, co zresztą możemy dostrzec na kontenerach znajdujących się na osiedlach mieszkaniowych czy ulicach większych miast. Do pojemników w kolorze zielonym powinno wrzucać się szkło kolorowe, do białych z kolei szkło bezbarwne. Do plastiku przeznaczone są kontenery żółte, do papieru niebieskie, a do metalu czerwone bądź pomarańczowe. Warto zapoznać z tym podziałem nawet najmłodsze osoby, co można zrobić poprzez uczestnictwo w organizowanej w ramach 1 Year Challenge inicjatywie poruszającej temat recyklingu.

Proste działania, duże efekty

Segregowanie odpadów nie wymaga od nikogo z nas nadmiernego wysiłku. Do tego, żeby przyczynić się do dobra planety, potrzeba tak naprawdę tylko kilku koszy na śmieci oraz wyrobienia odpowiednich nawyków. Nie należy także wierzyć w jeden z największych, wciąż dość często powtarzanych mitów, według którego wszystko to, co wyrzucamy, trafia w śmieciarce do jednej komory. Nasz wysiłek wkładany w segregację nie idzie na marne, co możemy zauważyć między innymi dzięki oznaczeniu trójkąta stworzonego z trzech strzałek, które znajduje się na coraz większej ilości opakowań. Oznacza on, że produkt powstał z surowców pozyskanych w ramach recyklingu. Należy pamiętać, że dzięki naprawdę niewielkim działaniom możemy przyczyniać się do oszczędzania zasobów naturalnych ziemi, a te kurczą się z każdym dniem. Jak zauważają organizatorzy 1 Year Challenge, każdy z nas może poprzez swoje czyny zrobić różnicę.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag recyklingtag nowptag nolstag 1 Year Challenge

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.