Recenzja HP Photosmart Ink Advantage K510a

RECENZJA, Lech Wilczyński 16-02-2011, 09:48

Korzystając z uprzejmości HP, otrzymałem do testów drukarkę Ink Advantage e-AIO K510a. Drukarka przez tydzień przeszła drastyczne testy na potrzeby konkursu w Dzienniku Internautów. Oprócz typowego dla takich testów zrzucania z piątego piętra i rozjeżdżania samochodem dostawczym, sprawdziłem przy okazji jakość i wydajność wydruków.

Koszty druku

Sztandarowym hasłem reklamującym ten produkt jest tanie drukowanie. Dlatego właśnie postanowiłem skupić się najbardziej na tym aspekcie testowanego sprzętu.

I tak - cena oryginalnego zestawu tuszy na Allegro to 48 zł (+10 zł kosztów transportu), czyli niewiele drożej niż zamienniki, których cena oscyluje wokół 30 zł. Jest to dość rzadki przypadek, kiedy cena oryginalnego tuszu jest zbliżona do ceny zamiennika. Miło widzieć ten pozytywny trend.

Wynika z tego, że koszt wydruku jednej strony to około 1 gr (przy założeniu, że czarny tusz wystarczy nam na deklarowane 600 stron). Kupując tusze w sugerowanych sklepach na stronie HP SureSupply, zapłacimy najmniej 67,80 zł (transport wliczony w cenę)

Dziwi jednak fakt, że drukarka celująca w oszczędne drukowanie działa na pojedynczym naboju z zestawem 3 barw. Z doświadczenia wiem, że niektóre kolory wyczerpują się szybciej, a zatem ciężko mówić o optymalizacji kosztów.

Jeden nabój tuszu kolorowego wystarcza na wydruk 50 odbitek 13x18 lub 15 odbitek A4. Przy koszcie około 40 zł za komplet 20 arkuszy (13x18) + 24 zł za tusz kolorowy (HP 703) to daje sumaryczną cenę odbitki na poziomie 2,5 zł. Przy cenie rynkowej odbitki na poziomie 65 gr wydruk na własnej drukarce ma sens, gdy zależy nam czasie i prywatności przy zachowaniu doskonałej jakości wydruków.

Podłączenie drukarki

W celu poprawnego działania drukarki musiałem pobrać sterowniki z sieci. Być może nośniki zostały u poprzednich testerów. O ile sterowniki do K510a pod Windows łatwo znaleźć na stronie producenta, tak o sterowniki pod Mac OS X musiałem poprosić Google.

Pakiet oprogramowania ma około 160 MB, jednak - o dziwo - nie zawiera przydatnego oprogramowania poza sterownikami i Centrum Obsługi HP. Przy drukarce ze skanerem wręcz niezbędny jest program typu PaperPort umożliwiający zarządzanie skanowaniem większej ilości dokumentów oraz edycją i konsolidacją do plików PDF. Ktoś, kto musiał kiedykolwiek zeskanować 20 stron, wie, co mam na myśli.

Konfiguracja

W komplecie nie ma niestety dołączonego kabla USB, ale biorąc pod uwagę "ficzer" pracy w sieci Wi-Fi, taki typ połączenia wydaje się zbędny i może tylko utrudniać dostęp reszcie komputerów do drukarki. Konfiguracja sieci bezprzewodowej przebiegła bez problemów (hasło WPA2 trzeba wpisać, wybierając literki strzałkami - zmora przy długim haśle).

Drukarki używałem bez przerwy przez tydzień i niestety bardzo często pojawiał się irytujący brak komunikacji z drukarką. Mimo hipotetycznego połączenia z Wi-Fi drukarka wymagała restartu, aby zadania drukowania zostały wykonane, albo budziła się do druku zbuforowanych dokumentów po kilkunastu minutach. Zerwanie połączenia przytrafiło mi się nawet podczas drukowania zdjęcia. Niestety nie potrafię wykryć przyczyny tego przykrego problemu (wyeliminowałem potencjalne konflikty IP itd.). Podejrzewam, że w zatłoczonym środowisku bezprzewodowym utrata kilku pakietów może powodować takie problemy i może być to wina mojego routera Linksys WRT54G. Możliwość podłączenia na kablu sieciowym byłaby zatem mile widziana, bo mimo wszystko środowisko bezprzewodowe nie jest niezawodne.

Druk zdalny HP ePrint

Omawiana drukarka HP oferuje dostęp do usługi HP ePrint, która pozwala na zdalny druk z dowolnego miejsca na Ziemi oraz wykorzystanie elektronicznych szablonów wydruku (np. kalendarze, sudoku itp.)

Po założeniu konta w usłudze otrzymujemy spersonalizowany adres e-mail, na który można wysyłać zadania wydruku.

W jakich sytuacjach może się przydać taka usługa? Gdy potrzebujemy wydrukować coś, gdy nie chcemy lub nie możemy instalować sterowników.

Do czego ja chciałbym wykorzystać taką usługę?

Chociażby do automatyzacji działania sklepu internetowego, kiedy to oprogramowanie sklepu wysyła wydruk zamówienia na drukarkę. Ograniczeniem jest chyba tylko wyobraźnia.

Szkoda, że usługa nie pozwala ustalać jakości zdalnych wydruków, ani nie umożliwia wglądu w bardziej zaawansowane statystyki wydrukowanych w ten sposób dokumentów. Na szczęście drukarka ma swój interfejs WWW w sieci lokalnej i pozwala dobrać się do danych statystycznych.

Raport używania urządzenia

Warto zwrócić uwagę, że również treść e-maila oprócz załącznika będzie wydrukowana. Można się domyśleć, że może to być dość irytujące.

Jakość wydruku

Do wydruku standardowych dokumentów spokojnie możemy drukować szybkie drafty w skali szarości. Najlepszym testem jest wydrukowanie listu przewozowego UPS z kodem kreskowym. I tu drukarka spisała się na medal, gdyż wydruk roboczy bez problemu został odczytany przez skaner kuriera.

porównanie jakości

Przy wydrukach roboczych nie mamy co liczyć na ładne gradienty i cieniowanie.

Szybkość wydruku

Każdy wydruk był dokładnie kontrolowany przez specjalistę ds. jakości i użyteczności (na filmie poniżej - osobnik w szarym kombinezonie ;) ). Poniżej wydruk w trybie normalnym. Jedna strona średnio w 14 sekund (tylko czarny tusz)!

Oraz wydruki w trybie rakiet fjul, czyli tryb wydruku roboczego. Jedna strona średnio w 5 sekund (tylko czarny tusz).

Wydruki fotograficzne

Zdjęcia na dołączonym papierze HP Premium Plus (13x18 o gramaturze 280) wydrukowałem bez większych kłopotów bezpośrednio z Picasy. Łatwość, z jaką można tego dokonać, na pewno ośmiela do druku większej ilości zdjęć bez konieczności zastanawiania się, czy dobrze włożyliśmy papier. Arkusze papieru fotograficznego mimo swojej gramatury pobierane są przez podajnik bez problemu.

Kolory są żywe i dobrze odwzorowane. Drukarka spełni swoje zadanie, jeżeli pragniemy przygotować ładną odbitkę zdjęcia.

W tym miejscu warto podkreślić, że drukowanie na całej powierzchni papieru fotograficznego przebiega relatywnie szybko. Wydrukowanie zdjęcia w najlepszej jakości na papierze 13x18 trwa niecałe 3 minuty (2:55). Wydruk zdjęcia w najlepszej jakości na papierze formatu A4 zajmuje niecałe 3:40.

Reasumując, drukarka idealnie wpasowuje się do zastosowań domowych, do drukowania sobie od czasu do czasu odbitek zdjęć i bardzo szybkiego drukowania.

--

Powyższa recenzja pochodzi z bloga OpenGrid.pl i została przygotowana przez Lecha Wilczyńskiego na potrzeby konkursu w Dzienniku Internautów.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy