Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Sąd zabronił sprzedaży aplikacji pozwalającej kopiować płyty DVD posiadające zabezpieczenia antypirackie.

robot sprzątający

reklama


Firma RealNetworks, twórca odtwarzacza multimedialnego RealPlayer, wypuściła na rynek aplikację umożliwiającą kopiowanie płyt DVD bez łamania ich zabezpieczeń. Zdaniem MPAA (Motion Picture Association of America) osoby korzystające z RealDVD łamią postanowienia Digital Millennium Copyright Act, gdyż omijają one zabezpieczenia wbudowane w płytę.

24 kwietnia w sądzie w San Francisco rozpoczął się proces, który miał odpowiedzieć na pytanie, czy praktyka ta jest legalna czy niezgodna z prawem. Firma podkreślała, że jej oprogramowanie nie łamie w żaden sposób zabezpieczeń. Pojawiły się także wątpliwości co do faktycznych intencji MPAA - w internecie bowiem dostępnych jest wiele innych, pirackich programów, które mogłyby zrobić dokładnie to samo. Niektórzy są zdania, że organizacja chce po prostu spowolnić postęp technologiczny, który mógłby zagrozić obecnemu kształtowi rynku.

Sam proces, mający stwierdzić legalność korzystania z oprogramowania, wciąż trwa, jednak sędzia Marylin Hall Patel zakazała firmie RealNetworks rozpowszechniania aplikacji RealDVD, przyznając tym samym rację wytwórniom filmowym (powodami były m.in. Walt Disney Co., Sony Corp. oraz Universal Studios).

Sonda
Czy kopiowanie zabezpieczonych płyt winno być legalne?
  • Tak
  • Nie
  • Nie wiem
wyniki  komentarze

Sędzia stwierdziła, że firma nie była w stanie udowodnić, że jej oprogramowanie służyć będzie przede wszystkim do celów dozwolonych prawem. Dodała, że zakup tego oprogramowania może skłaniać konsumentów do wypożyczania filmów na płytach DVD i ich powielania. Nie przekonały ją argumenty RealNetworks o wbudowanym zabezpieczeniu, które przeciwdziała tworzeniu więcej niż jednej kopii, a także o tym, że główną funkcją aplikacji miało być tworzenie kopii zapasowych filmów nabytych zgodnie z prawem.

Patel powiedziała, że o ile konsumenci mają prawo do tworzenia kopii zapasowych swoich płyt, o tyle tworzenie oprogramowania, które omijać będzie zabezpieczenia, jest niezgodne z obowiązującym w Stanach Zjednoczonych prawem - informuje agencja AP.

New York Times zauważa, że sędzia nie odpowiedziała wprost na pytanie, czy klienci mają prawo do tworzenia kopii zakupionych płyt DVD.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E