Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Na Giełdzie Papierów Wartościowych odbyła się premiera raportu Kapitał Intelektualny Polski. Dotyczy on kompetencji, edukacji i postaw, czyli zasobów, które odpowiednio wykorzystane, mogą być źródłem obecnego i przyszłego dobrostanu kraju. We fragmencie dotyczącym otwartości i zaufania znalazły się przykłady ze świata wolnej kultury (polska Wikipedia) oraz wolnego oprogramowania (przeglądarka Firefox).

Raport przygotowali eksperci pod kierownictwem Pawła Bochniarza, przy współpracy Zespołu Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów, Giełdy Papierów Wartościowych, GUS i SGH.

Podstawę raportu stanowi diagnoza obecnej sytuacji, zaprezentowana w ujęciu pokoleniowym - kolejne rozdziały dotyczą dzieci, uczniów, studentów, dorosłych i seniorów. Dodatkowo został wyliczony ilościowy indeks kapitału intelektualnego Polski w odniesieniu do innych krajów Europy. Polska znalazła się:

  • na 13. miejscu dla pokolenia dzieci i młodzieży;
  • na 13. miejscu dla pokolenia studentów;
  • na 14. miejscu dla pokolenia dorosłych;
  • na 16. miejscu dla pokolenia seniorów.

Raport opiera się na modelu, w skład którego wchodzi ponad 100 wskaźników statystycznych. Z kilkoma można się zapoznać, przeglądając galerię Dziennika Internautów. Na stronie projektu prócz wykresów zamieszczono również wizualizacje poszczególnych wskaźników na mapie Europy.

Internautów mogą zaciekawić informacje nt. wykorzystania sieci dla rozwoju Polski. W 2007 roku z internetu korzystało regularnie około 40% Polaków. To dwa razy mniej niż w państwach najbardziej pod tym względem rozwiniętych, takich jak Holandia czy kraje skandynawskie. Rok wcześniej połowa osób nie korzystających stwierdziła, że nie ma potrzeby, by posiadać dostęp do internetu. Twórcy raportu piszą wprost o wykluczeniu cyfrowym - nierówności w dostępie pomiędzy różnymi grupami społecznymi.

Na uwagę zasługuje fragment poświęcony otwartości i zaufaniu - zauważa na blogu Kultura 2.0 Alek Tarkowski. Zdaniem autorów raportu "współtworzona przez społeczność wolontariuszy i swobodnie dostępna, Wikipedia jest wzorcowym przykładem zaangażowania obywatelskiego w społeczeństwie wiedzy". Innym przykładem jest przeglądarka Firefox, której otwartość "wynika z zagwarantowanej prawem swobody kopiowania, używania i zmieniania kodu programu".

Wraz z raportem powstało kilkanaście filmów - większość dotyczy pojęcia kapitału intelektualnego, niektóre prezentują pozytywne przykłady z polskiego podwórka. Poniżej można obejrzeć wprowadzenie do projektu:

Pozostałe filmy dostępne są na stronie projektu oraz na YouTube.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: GPW, Kultura 2.0