Ranking kredytów dla firm - wrzesień 2011

Najważniejsze w prowadzeniu działalności gospodarczej jest to, aby nie stracić płynności finansowej. W tym celu wiele firm decyduje się na zaciągnięcie kredytu bankowego. Bankier.pl sprawdził, gdzie i za ile można pozyskać środki, które pomogą utrzymać płynność i sfinansować bieżącą działalność firmy.

Aby stworzyć ranking najkorzystniejszych ofert kredytowych, posłużyliśmy się profilem przedsiębiorcy, który prowadzi działalność handlową od 5 lat i obecnie zatrudnia dwóch pracowników. Chce wziąć kredyt w wysokości 30 tys. zł na 2 lata z przeznaczeniem na bieżące regulowanie zobowiązań firmy.

Dochody przedsiębiorcy wynoszą 84 tys. zł brutto rocznie, a miesięczne saldo to 10 tys. zł brutto. Rozlicza się na zasadach ogólnych. Nigdy wcześniej nie brał kredytu firmowego. Ma tylko kartę kredytową z limitem 3 tys. zł, chociaż z niej nie korzysta.

Po kredyt do Getin Banku

Oferty banków podzieliliśmy na dwie opcje: gdy przedsiębiorca ma konto w danym banku oraz gdy nie ma tam rachunku. W pierwszym przypadku przedsiębiorca może liczyć na kredyt w 11 bankach, spośród których najkorzystniejsza jest oferta Getin Banku.

Całkowity koszt kredytu w Getin Banku przy kwocie 30 tys. zł wyniesie 2700 zł, a jego oprocentowanie zaczyna się od 7%. Od momentu złożenia wniosku do wypłaty środków mija maksymalnie 3 dni. Na drugim miejscu uplasował się Polbank EFG z całkowitym kosztem równym 2775 zł, trzecie miejsce zaś należy do Raiffeisen Banku - 2823,97 zł.

Tabela 1: Kredyty dla firm, gdy przedsiębiorca ma konto w banku

Kredyty dla firm, gdy przedsiębiorca ma konto w banku

Zobacz, ile będziesz czekał na kredyt i jakich potrzebujesz dokumentów
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych z banków

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy przedsiębiorca stara się o kredyt w banku, z którego usług dotychczas nie korzystał i nie ma w nim konta. W takim wypadku nie otrzyma on kredytu w Banku Pocztowym, Polbanku oraz w BOŚ Banku. Nieco więcej zapłaci za taki kredyt w Raiffeisen Banku oraz w Idea Banku, reszta ofert pozostaje bez zmian. Na pierwszym miejscu ciągle pozostaje więc Getin Bank, na drugie miejsce wskoczył Nordea Bank z całkowitym kosztem - 2871 zł. Trzecie miejsce obronił Raiffeisen Bank, jednak już z wyższym kosztem, bo 2973,97 zł.

Tabela 2: Kredyty dla firm, gdy przedsiębiorca nie ma konta w banku

Kredyty dla firm, gdy przedsiębiorca nie ma konta w banku

Zobacz, ile będziesz czekał na kredyt i jakich potrzebujesz dokumentów
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych z banków

Tajemnicze tajemnice bankowe

Oprócz ofert prezentowanych z rankingu, przedsiębiorca może starać się o uzyskanie kredytu jeszcze w BZ WBK, Deutsche Banku oraz Banku BGŻ (tu pod warunkiem, że ma konto w tym banku). Te banki nie zostały jednak ujęte w rankingu, ponieważ odmówiły podania kosztu oferowanego kredytu.

Jeśli nie kredyt, to limit w rachunku

Przedsiębiorcy posiadający konto w banku, w którym starają się o kredyt, często mogą liczyć na limity kredytowe w koncie. Takie rozwiązanie proponuje 7 banków: Bank BPH, Kredyt Bank, Pekao SA, mBank, Multibank, Bank BGŻ i Lukas Bank.

Przy limitach w koncie należy się jednak liczyć z większymi prowizjami i opłatami za ich przyznanie. Natomiast ilość potrzebnej dokumentacji przy limicie jest bardzo zbliżona do tej potrzebnej podczas starania się o kredyt, gdy nie jest się klientem banku.

Kto nie udzieli ci kredytu

Przedsiębiorca, który charakteryzuje się takim profilem, jaki przyjęliśmy do rankingu, nie dostanie kredytu w trzech bankach: Citi Handlowym, PKO BP oraz w BNP Paribas.

Barbara Sielicka
Honorata Miś

Bankier.pl

Porównaj oferty finansowe różnych banków i wybierz najlepszą


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy