Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Radiodostęp w TP: telefon trzeszczy, faks nie działa...

10-01-2008, 06:51

Zła jakość rozmów głosowych i drastycznie powolny internet to główne niedogodności z jakimi muszą się zmagać użytkownicy telefonów stacjonarnych od Telekomunikacji Polskiej (TP) z radiodostępem GSM - ustalił w wyniku kontroli Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), który zapowiada podjęcie stosownych działań.

robot sprzątający

reklama


Skargi związane z kiepską jakością świadczenia usługi powszechnej z wykorzystaniem systemu "GSM dla stacjonarnych" (GSM4F) trafiały do Prezesa UKE ze strony abonentów, jak i władz samorządowych. Skargi dotyczyły niskiej jakości rozmów, przerw w działaniu usługi, utrudnień w korzystaniu z faksu oraz brak bonifikaty do opłaty abonamentowej, w związku z korzystaniem przez TP S.A. z energii elektrycznej abonenta (do zasilania terminala abonenckiego).

Kontrolę przeprowadziła delegatura UKE w Siemianowicach Śląskich. Dodatkowo Instytutowi Łączności zlecone zostały badania systemu GSM4F pod względem spełniania warunków dla świadczenia usługi o wskaźnikach przewidzianych dla usługi powszechnej.

Przeprowadzona kontrola wykazała m. in. kiepską jakość transmisji głosu. Występują duże opóźnienia praktycznie uniemożliwiające prowadzenie rozmowy, a jakość przesyłanych sygnałów jest wyraźnie niższa niż w przypadku telefonów stacjonarnych podłączonych do "zwykłej" linii TP.

Jeśli chodzi o szybkość dostępu do internetu, otrzymane w wyniku kontroli rażąco odbiegały od szybkości uzyskiwanych w telefonicznej sieci przewodowej. W czasie badań z komputera zestawiono połączenie do internetu na numer dostępowy 0202122 i na przeglądarce internetowej wybrano stronę UKE. Menedżer zadań pokazał szybkość synchronizacji modemu równą 33 kbps, a wykorzystanie pasma 36%, co daje średnią prędkość na łączu 11,88 kbps.

Jak widać, szybkość okazała się kilkakrotnie mniejsza od typowych wartości osiąganych dla dostępu wdzwanianego. Jeśli dodatkowo uwzględni się, że użytkownik płaci za czas połączenia, to staje się jasne, jak bardzo kosztowna jest dla niego usługa o takiej jakości. Z punktu widzenia możliwości technicznych powinno być możliwe osiągnięcie szybkości 33,6 kbps.

Jakość transmisji faksowej również pozostawiała wiele do życzenia. Pomiędzy terminalem radiowym a stacjonarnym jakość była niezadowalająca, a pomiędzy terminalami radiowymi przesłanie faksu okazało się wręcz niemożliwe. W ocenie UKE można uznać, że w chwili obecnej usługa faksowa nie jest realizowana.

Prezes UKE zapowiada podjęcie działań zmierzające do zapewnienia abonentom TP przyłączonym do sieci za pomocą GSM4F usług o wymaganych parametrach jakościowych.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: UKE



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E