Oprogramowanie qcadoo MES pozwala małym i średnim firmom na wyeliminowanie zarządzania produkcją przy pomocy arkuszy kalkulacyjnych czy formularzy papierowych. To jeden z ciekawych przypadków wejścia na polski rynek B2B oprogramowania z otwartym kodem źródłowym.
reklama
Pomysł na stworzenie qcadoo MES to efekt obserwacji rynku. Przez wiele lat, stykając się z firmami z różnych branż i z wypiekami śledząc doniesienia o kolejnych ciekawych projektach dla biznesu, zauważyliśmy, że większość koncentruje się na rynkach już zagospodarowanych. Wszyscy prześcigają się w systemach ERP, kolejnych innowacyjnych CRM-ach czy nowych rozwiązaniach e-commerce. Tym samym firmy, mając taki przegląd systemów na rynku, zdążyły już je u siebie wdrożyć i zoptymalizować takie dziedziny, jak sprzedaż, finanse czy logistyka. Niewiele jednak dzieje się w sferze produkcji, szczególnie jeżeli chodzi o firmy z sektora MSP. Tam nadal królują fruwające kartki albo krążące pliki Excel - tłumaczą przedstawiciele nowego rozwiązania na polskim rynku. - Postanowiliśmy stworzyć rozwiązanie, które uporządkuje zarządzanie produkcją, i tak powstał qcadoo MES.
Pomysł przerodził się w firmę Qcadoo Limited w 2010 roku. Założycielami i osobami tworzącymi trzon firmy są osoby prywatne od lat związane z rynkiem IT w Polsce i posiadające doświadczenie w aplikacjach biznesowych. Kilka dni temu udostępniono pierwszą wersję komercyjną qcadoo MES. Warto odnotować, że projekt powstał przy udziale finansowania z programu unijnego POIG 8.1.
Zadaniem qcadoo MES jest uporządkowanie zarządzania produkcją, pozwalając na wyeliminowanie z tego procesu arkuszy kalkulacyjnych i formularzy papierowych. Oprogramowanie to łączy w sobie funkcje systemów klasy ERP, MRP i MES i skierowane jest przede wszystkim do sektora małych i średnich firm. Projekt nie ma aspiracji, by zastąpić systemy takie, jak SAP, MS Dynamics czy Wonderware, wykorzystywane głównie przez duże przedsiębiorstwa.
Twórcy rozwiązania postawili na otwartość - qcadoo MES jest projektem, którego kod źródłowy jest publicznie dostępny. Zachęceni sukcesami takich projektów, jak OpenERP, Open Bravo czy SugarCRM, postanowiliśmy również udostępnić nasz produkt na licencji Open Source, zachęcając tym samym developerów, czy specjalistów od zarządzania produkcją do współtworzenia z nami qcadoo MES - tłumaczą przedstawiciele firmy. Oznacza to, że zainteresowani deweloperzy mogą pobrać kod źródłowy oprogramowania i przyłączając się do społeczności projektu, mieć wpływ na kierunek jego rozwoju. Co więcej, fakt, że źródła projektu są dostępne na licencji AGPL, powoduje, że każdy może bezpłatnie używać oprogramowania nawet do celów komercyjnych (zachowując oczywiście postanowienia licencji AGPL). Dla bardziej wymagających użytkowników, którzy chcą korzystać ze wsparcia czy możliwości rozszerzania swojego oprogramowania o komercyjne moduły, jest przewidziana licencja komercyjna.
Poza otwartością twórcy qcadoo MES stawiają także na prostotę obsługi oraz modułowy system rozwiązania. Qcadoo MES od początku miał wyeliminować wadę obecnych systemów - konieczność przeprowadzania dużego wdrożenia od początku, ingerującego w życie przedsiębiorstwa bez gwarancji sukcesu wdrożenia. Osiągnęliśmy to poprzez założenie, iż każda funkcjonalność - duża czy mała - jest zamkniętym modułem. Moduły mogą być włączane i używane niezależnie, mogą też rozszerzać swoje funkcjonalności wzajemnie - wyjaśniają przedstawiciele projektu. Oparcie budowy qcadoo o moduły oraz szybki sposób dodawania nowych funkcjonalności bez potrzeby programowania powodują, że system ten jest nieskończenie rozszerzalny i można go dostosować w krótkim czasie do specyfiki każdej firmy.
Jaka z tego korzyść dla użytkownika? Może zacząć od wdrożenia prostej funkcjonalności - wybierając jeden z modułów - i w miarę potrzeb włączać kolejne funkcjonalności, obejmując tym samym rozwiązaniem kolejne działy swojego przedsiębiorstwa. Dodatkowo użytkownik qcadoo otrzymuje dostęp do modułów oferowanych nie tylko przez Qcadoo, ale także przez firmy partnerskie czy wręcz do darmowych rozwiązań rozwijanych przez społeczność Open Source. Moduły będzie można kupować w qcooStore - odpowiedniku Apple AppStore czy Android Marketu, jednak przeznaczonemu dla aplikacji przemysłowych.
Firma postanowiła udostępnić narzędzie jako usługę (SaaS) - qcadoo jest dostępne przez dowolną przeglądarkę internetową, eliminując konieczność instalacji, pamiętania o kopiach bezpieczeństwa czy wykonywaniu aktualizacji systemu. Wszystko to przekłada się na koszty klienta, które są odpowiednio niskie - zapewniają przedstawiciele Qcadoo.
Twórcy projektu postawili na globalizację i od początku tworzyli qcadoo z myślą o sprzedaży na cały świat i współpracy firm partnerskich z każdego zakątka naszego globu. Wierzymy że procesy produkcyjne są na tyle podobne w poszczególnych branżach, niezależnie od kraju, że moduły tworzone przez partnera polskiego mogą być wdrożone np. przez firmę w Kanadzie - tłumaczą.
Zainteresowanych projektem odsyłamy na stronę qcadoo.com
Zapraszamy inne firmy rozwijające i udostępniające swoje oprogramowanie dla biznesu w modelu Open Source do nadsyłania swoich historii do redakcji Dziennika Internautów.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|