Punkt serwisowy odpowiada za dane w telefonie

07-09-2011, 07:04

Nieodebranie sprzętu telekomunikacyjnego w ciągu trzech miesięcy skutkuje uznaniem go za porzucony - to jedno z niedozwolonych postanowień stosowanych przez BMM Invest w Olsztynie, autoryzowany punkt serwisowy Nokii. Przedsiębiorca zobowiązał się do zmiany praktyk po interwencji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Firma BMM Invest zajmuje się m.in. konserwacją i naprawą sprzętu telekomunikacyjnego. Urząd ustalił, że w karcie zgłoszenia do naprawy znajdowały się niedozwolone klauzule, które naruszały zbiorowe interesy konsumentów.

Prezes UOKiK zakwestionowała postanowienie, zgodnie z którym serwis w żadnych okolicznościach nie ponosił odpowiedzialności za utratę danych z pamięci telefonu. Tymczasem zgodnie z prawem przedsiębiorca odpowiada za informacje, które zaginęły z jego winy, np. podczas naprawy na skutek niedochowania należytej staranności.

>>> Czytaj: Sąd utrzymał 993 tys. zł kary dla Cyfrowego Polsatu

Wątpliwości Urzędu wzbudziła również klauzula uwalniająca przedsiębiorcę od obowiązku zwrotu klientowi telefonu po naprawie. Zgodnie z prawem, gdy konsument nie odbiera naprawionego sprzętu, usługodawca musi go przechowywać i może co najwyżej naliczyć z tego tytułu dodatkowe wynagrodzenie. Zdaniem Urzędu przedsiębiorca nie ma prawnej możliwości stwierdzenia po 3 miesiącach od przyjęcia do naprawy, że nieodebranie w terminie telefonu jest porzuceniem.

Prezes UOKiK odstąpiła od nałożenia kary finansowej na BMM Invest, ale przedsiębiorca zobowiązał się do zmiany praktyk i ma w terminie dwóch miesięcy złożyć sprawozdanie z realizacji tego zobowiązania. Decyzja jest ostateczna. Przedsiębiorca nie skorzystał z możliwości odwołania się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

>>> Czytaj: Długie naprawy gwarancyjne - co można zrobić?


Źródło: UOKiK
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031