Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Publiczne hotspoty to raj dla cyberprzestępców, ostrzega BBC

02-11-2009, 08:08

Czy robiąc przelew lub też sprawdzając pocztę elektroniczną, bierzecie pod uwagę to, że ktoś może Was obserwować? Na pewno zaczęli się nad tym zastanawiać Brytyjczycy. Telewizja BBC ujawniła bowiem, że hotspoty w całym kraju zapewniające bezprzewodowy dostęp do sieci nie są odpowiednio zabezpieczone.

Coraz więcej miast, a także firm telekomunikacyjnych inwestuje w rozwój infrastruktury dostępnej w miejscach publicznych. Nie tylko po to, by dostarczyć internet jak największej liczbie mieszkańców (jak ma to miejsce w przypadku samorządów), ale także po to, by zwiększyć swoje przychody z tytułu transmisji danych. W tym bowiem segmencie rynku telekomunikacyjnego operatorzy widzą swoją szansę na zniwelowanie malejących przychodów z tytułu usług głosowych. Czy jednak kiedykolwiek zastanawialiście się, czy hotspoty są bezpieczne

Watchdog przebadał punkty dostępowe firm BT Openzone, The Cloud oraz T-Mobile. Okazało się, że żadna z firm nie zapewnia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Dziennikarze wykorzystali urządzenia i oprogramowanie dostępne w internecie, by dostać się na konta pocztowe użytkowników. Przejęcie nad nimi kontroli okazało się dziecinnie proste.

Wszystkie wspomniane firmy podkreśliły, że bardzo poważnie traktują bezpieczeństwo swoich użytkowników. Podkreśliły one w swoich oświadczeniach, że oferują odpowiednie zabezpieczenia. Zalecają jednak klientów używanie firewalli, a także programów antywirusowych mających zmniejszyć prawdopodobieństwo ataków. Należy także pamiętać o wylogowywaniu się z kont oraz korzystaniu ze stron z szyfrowanym połączeniem (https://).

W tym świetle zasadne wydaje się bardzo ostrożne korzystanie z hotspotów. Sprawdzanie stanu konta bankowego czy też logowanie do poczty elektronicznej powinno następować przez zaufane sieci. Miejsca publiczne wykorzystujmy więc głównie do przeglądania stron internetowych. Ostrożności nigdy za wiele.

Wideo z włamania na konto użytkownika poczty Gmail można obejrzeć na stronach BBC.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: BBCOstatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik