Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Google Voice może wyjść poza USA

02-11-2009, 08:38

Usługa telefonii internetowej od Google ma już ponad milion klientów, mimo iż jest dostępna w ograniczonym zakresie. Google podpisała też umowy z zagranicznymi firmami, które mają udostępnić tę usługę – tak wynika z dokumentu przedstawionego Federalnej Komisji Łączności, do którego dotarł BusinessWeek.

Usługa telefonii internetowej Google Voice nie jest jeszcze bardzo popularna, ale już spowodowała zgrzyty pomiędzy Google a firmami Apple oraz AT&T. Amerykański operator (tzn. AT&T) zarzucił Google blokowanie połączeń do numerów przypisanych do odległych terenów wiejskich. Federalna Komisja Łączności poprosiła o wyjaśnienia w tej sprawie i Google przedstawiła je 28 października.

Jak podaje BusinessWeek, w dokumencie z wyjaśnieniami znalazło się kilka interesujących informacji. Później zostały one usunięte, gdyż ujawniono w nich poufne dane o liczbie klientów korzystających z Google Voice oraz o partnerach Google. Dziennikarze BusinessWeek widzieli jednak tę pierwszą, "źle sformatowaną" wersję dokumentu i opisali te dane.

Według dokumentu Google Voice ma mieć 1,419 mln użytkowników. 570 tys. korzysta z usługi przez 7 dni w tygodniu. Dane te wskazują na bardzo szybki wzrost popularności mimo ograniczeń Google Voice.

Co więcej, w dokumencie miała być mowa o podpisaniu kontraktów z "międzynarodowymi dostawcami usług na dostęp do Google Voice". W dokumencie dodano, że żadna z zakontraktowanych z nimi usług jeszcze nie ruszyła. BusinessWeek domyśla się, że jest to zapowiedź wejścia Google Voice na rynki inne niż amerykański. Więcej na ten temat można przeczytać w tekście Arika Hesseldahla pt. How Google Voice Is Growing.

Usługa VoIP od Google jest bardzo obiecująca. Osoby, które decydują się na wykupienie abonamentu, otrzymują jeden numer, w ramach którego mogą obsługiwać wszystkie telefony - stacjonarny, komórkowy czy firmowy. Klient otrzymuje także wspólne konto poczty głosowej. Rozmowy krajowe są darmowe, a za międzynarodowe trzeba płacić.

Warto jeszcze wspomnieć o konflikcie na linii Google-Apple związanym z Google Voice. Pod koniec lipca br. firma Apple nie zezwoliła na umieszczenie w App Store aplikacji Google Voice, dzięki której możliwe by było wykonywanie połączeń telefonicznych za pośrednictwem internetu, a nie sieci komórkowej.

Sprawą zajmuje się Federalna Komisja Łączności. Z nieoficjalnych informacji wynika, że kluczowe znaczenie miało stanowisko AT&T, wyłącznego sprzedawcy iPhone'ów. Operator może obawiać się usługi Google Voice, która może wpłynąć na zmniejszenie jego przychodów z usług głosowych.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: BusinessWeekOstatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik