Psie menu: jak karmić swojego pupila?

26-10-2016, 08:14

Każdy właściciel czworonoga wie, jak ważne dla jego ciała i rozwoju jest prawidłowe żywienie. Nie każdy jednak ma pojęcie, jak zdrowe odżywianie powinno wyglądać w praktyce. Niestety nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ podobnie jak ludzie, psy nie przyswajają składników odżywczych w ten sam sposób.

Miewają alergie oraz schorzenia układu pokarmowego. Ich dieta jest też uzależniana od konkretnej rasy. Przykładowo psy należące do rasy syberian husky mają genetyczne upośledzenie przyswajania cynku, więc ich dieta musi być powiększona o dodatkową porcję tego pierwiastka. Polskie owczarki nizinne po ukończeniu pierwszego roku życia muszą otrzymywać pokarm przeznaczony dla psów starych – czyli o niskiej kaloryczności. W przeciwnym wypadku będą cierpieć na otyłość, bez względu na ilość ruchu, jaką serwują im właściciele. Ich przeciwieństwem są amstaffy, dla których najlepszy jest pokarm wysokobiałkowy. Dla rottweilerów najlepsza jest wołowina. Yorki, w szczególności dorosłe, powinny otrzymywać karmę przeznaczoną dla szczeniąt, bogatą w sole mineralne – w przeciwnym wypadku mogą mieć problemy z uzębieniem, które są niezwykle częste w przypadku tej rasy.

Wszelkie modyfikacje diety muszą być wprowadzane stopniowo. Organizm psa jest w stanie w pełni przyswajać dany pokarm po upływie około 6 tygodni stosowania tego samego pożywienia. W przeciwieństwie do człowieka, który może jeść wszystko, pies ma zupełnie inny organizm – znacznie krótsze jelita. Nie są one przystosowane do częstych zmian.

ŻYWIENIE DIETĄ DOMOWĄ

Wielu właścicieli czworonogów decyduje się na samodzielne przygotowywanie pożywienia dla swoich psów. Droga ta jednak nie jest ani wygodna, ani też specjalnie korzystna dla naszych pupili. Niewłaściwe żywienie może spowodować między innymi złe samopoczucie a nasz kochany pies wymiotuje. Przeciętny Kowalski nie ma odpowiedniej wiedzy, by przyrządzić zbilansowane psie posiłki. Poza tym najmniejsza niekonsekwencja albo produkty złej jakości mogą przynieść opłakane skutki.

ŻYWIENIE SUCHĄ KARMĄ

Najlepszym wyborem okazuje się więc gotowa karma, ale też nie każda! Zwróć uwagę na jej skład. Powinien być bogaty w białka oraz tłuszcze. Najlepszym źródłem wysoko przyswajalnego białka jest dobrej jakości mięso jagnięce i drobiowe. W połączeniu z tłuszczem drobiowym oraz olejem z łososia, karma okaże się doskonałym źródłem energii, a także wpłynie pozytywnie na budowę masy mięśniowej i układu kostnego Twojego psa.

Dobrze zbilansowane pożywienie powinno też zawierać witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zwierzaka. Wybierając rodzaj karmy, dowiedz się, jakich środków konserwujących użyto do jej produkcji. Najlepiej, by były to składniki naturalnego pochodzenia: tokoferol, kwas cytrynowy, naturalne formy witaminy C, ekstrakt z rozmarynu albo szałwii. Unikaj zaś sztucznych konserwantów, barwników i aromatów. Zwróć uwagę na certyfikaty na opakowaniu. Pamiętaj, że jakość pożywienia, jakie serwujesz swojemu pupilowi, to nie tylko jego przyjemność i zaspokojenie podstawowych potrzeb, ale też działanie mające na celu profilaktykę zdrowotną. Na pewno już wiesz, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Kolejna sprawa – jeśli dotąd kupowałeś karmę w supermarkecie i planujesz przestawić się na pożywienie wysokojakościowe, zmniejsz jego porcję. W przeciwnym wypadku możesz doprowadzić do przekarmienia zwierzęcia.

W karmach Granum znajdziesz dodatkowo Jukę Schidigera – składnik, który przyspiesza proces detoksykacji organizmu oraz ogranicza powstawanie nieprzyjemnego zapachu ekskrementów i własnego zapachu psa.

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY W ŻYWIENIU PSÓW

- podawanie karmy z supermarketu oraz mięsa niewiadomego pochodzenia.

- źle zbilansowana dieta, która może prowadzić do niedoboru składników mineralnych, otyłości i powstawania chorób.

- przekarmianie, które również może powodować otyłość.

- ciągły dostęp do pokarmu – karma powinna być podawana w stałych porcjach i o stałych porach, następnie zabierana po upływie 15 minut.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag psytag psie przysmakitag karma
To warto przeczytać


fot. Geraltfot. Geralt


RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: