Przyszłość to szybkie rozliczenia uważają eksperci z KIR

14-10-2015, 16:23

Kupno biletu lotniczego tuż przed podróżą, zapłata raty kredytu czy rachunku za energię elektryczną w ostatniej chwili, zakup prezentu dla przyjaciela w dniu jego urodzin. Brzmi znajomo? Nic dziwnego, bo chyba każdemu zdarza się zostawić coś na ostatni moment. Jeśli pilnowanie terminów płatności lub planowanie wydatków z wyprzedzeniem nie należy do naszych mocnych stron, ratunkiem może być przelew natychmiastowy, z którego korzystamy coraz chętniej.

Z tegorocznego badania „Wizerunku polskiego sektora bankowego”, zrealizowanego przez TNS Polska na zlecenie Związku Banków Polskich i KIR, wiemy że tego typu transakcję przynajmniej raz zlecił już co piąty klient banków działających w Polsce.

Przelewy natychmiastowe obecne są na polskim rynku usług bankowych stosunkowo krótko, 
ale z każdym miesiącem cieszą się rosnącą popularnością. Według danych KIR, w ciągu dziewięciu miesięcy 2015 r. klienci banków zlecili w systemie Express Elixir ponad 1 mln przelewów o wartości ponad 4,7 mld zł. We wrześniu br. łączna wartość transakcji rozliczonych od początku funkcjonowania Express Elixir, tj. od czerwca 2012 r., wyniosła prawie 11 mld zł.

Rosnąca popularność usługi wynika m.in. z faktu, że ten rodzaj transakcji spełnia podstawowe wymagania współczesnych konsumentów w stosunku do przelewów: mają one być szybkie i bezpieczne. Takie opinie wyraziło odpowiednio 32 proc. i 25 proc. respondentów, biorących udział w badaniu wizerunku polskiego rynku bankowego. 


Jak wykazało badanie, klienci banków zlecając przelew natychmiastowy przede wszystkim cenią sobie pełną kontrolę nad momentem realizacji transakcji 
i pewność, że przekazywane środki znajdą się na koncie odbiorcy w czasie liczonym w sekundach 
(23 proc. respondentów).

 

W jakich sytuacjach szczególnie chętnie wykorzystujemy funkcjonalność przelewów natychmiastowych?

Spłata raty kredytu lub regulowanie rachunku

Przelew natychmiastowy może okazać się "wyjściem awaryjnym" w momencie, gdy zbliża się ostatni dzień spłaty zadłużenia na karcie kredytowej lub raty kredytu hipotecznego, a taką sytuację uświadomimy sobie np. w okresie przerwy świątecznej lub w piątkowy wieczór – kiedy to zlecony przelew standardowy zrealizowany zostanie dopiero w pierwszy dzień roboczy po kilkudniowej przerwie. Dane TNS pokazują, że prawie co drugi z nas (46 proc.), choć raz spóźnił się z zapłatą tego typu zobowiązań. – Przelewy natychmiastowe są obsługiwane w systemie Express Elixir przez 
24 godziny na dobę, 365 dni w roku, także w dni wolne od pracy i święta – podkreśla Grzegorz Leńkowski z KIR. 
– W praktyce oznacza to, że środki przekazane nawet w piątek po godzinie 21 czy też choćby 
w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia mogą trafić niezwłocznie na konto odbiorcy – dodaje.

 

Bezstresowy wyjazd

Według danych zebranych przez portal Travelplanet.pl, aż 56 proc. osób planujących wakacje, wycieczki w biurach podróży kupuje w ostatniej chwili. Przelew natychmiastowy pozwala na szybkie opłacenie zarezerwowanego na ostatni moment wyjazdu, dzięki czemu możemy skupić się na przygotowaniach do zbliżającej się podróży. Podobnie rzecz ma się z rezerwacją biletu lotniczego. Popularne portale internetowe, oferujące przeloty w atrakcyjnych cenach dają do wyboru różne formy płatności – jeśli nie chcemy ryzykować utraty niepowtarzalnej okazji, warto dokonać zapłaty możliwie szybko.

 

Biznes nie czeka

Z przelewów natychmiastowych korzystają nie tylko osoby indywidualne, ale również firmy. Dzięki możliwości płacenia praktycznie w czasie rzeczywistym przedsiębiorcy otrzymali narzędzie, które nie tylko ułatwia dotrzymywanie terminów zobowiązań wobec kontrahentów, ale także wspiera zarządzanie płynnością finansową firmy. Natychmiastowa zapłata za zamówione towary lub usługi pozwala na przyspieszenie procesu realizacji zamówienia po stronie dostawcy. Co istotne – znaczącą zaletą usługi, przydatną właśnie w relacjach biznesowych, jest wysoki limit pojedynczego przelewu, który wynosi 100 tys. zł.

 

Płatności na telefon

Eksperci w dziedzinie płatności ich przyszłość upatrują w szybkich rozliczeniach. Obserwując rozwój płatności natychmiastowych i poszerzającą się listę usług, oferowanych przez banki w oparciu 
o to rozwiązanie, trudno się z takim poglądem nie zgodzić. Przykładowo, już wkrótce przelewy natychmiastowe w systemie Express Elixir oraz baza aliasów udostępniana w ramach systemu BLIK umożliwią realizację transakcji na numer telefonu komórkowego. Wdrażane przez KIR i PSP rozwiązanie pozwoli na przekazywanie w ten sposób pieniędzy pomiędzy użytkownikami indywidualnymi. – Można przypuszczać, że o ile przelewy na telefon przyjmą się na dużą skalę, podobnie jak stało się to np. w Szwecji, to z czasem przyczynią się do znacznego ograniczenia lub nawet całkowitej eliminacji udziału gotówki w rozliczeniach między znajomymi – przewiduje 
Leńkowski.

 

Badanie “Wizerunek polskiego sektora bankowego” zrealizowane zostało w marcu 2015 r. w ramach cyklicznego wielotematycznego badania Omnibus, przeprowadzanego przez TNS Polska na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 15+. Liczebność próby (N=998).


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy