Przepisy dotyczące Premium Rate wchodzą w życie

02-12-2011, 13:05

Nowe prawo telekomunikacyjne ma chronić przed nadużyciami z wykorzystaniem połączeń o podwyższonej opłacie (Premium Rate). Od 4 grudnia dostawcy tych usług będą musieli bardziej przejrzyście informować o cenie i zasadach usług.

Nowe Prawo telekomunikacyjne zostało podpisane przez prezydenta w październiku br. Dziennik Internautów wspominał o nim kilkakrotnie. Ma ono chronić konsumentów przed naciąganiem na usługi, za które płacimy SMS-ami. Ustawa wprowadzi dwa środki ochronne - nowe obowiązki informacyjne oraz dostarczenie konsumentom możliwości blokowania połączeń Premium Rate.

Czytaj: Prawo telekomunikacyjne: Prezydent podpisał nowelizację

Urząd Komunikacji Elektronicznej przypomniał, że już 4 grudnia przepisy ustawy częściowo wchodzą w życie. Chodzi m.in. o sposób informowania o cenie SMS-a lub rozmowy. Tło informacji nie może utrudniać lub uniemożliwiać zapoznania się z ceną za jednostkę rozliczeniową usługi albo ceną za połączenie, rozmiar czcionki ceny nie może być mniejszy niż 60% rozmiaru czcionki numeru tej usługi, a czas prezentacji ceny nie może być krótszy niż czas prezentacji numeru tej usługi.

Osoba korzystająca z Premium Rate musi też uzyskać jasną informację, jeśli usługa odbywa się na zasadzie subskrypcji. Dostawca musi umożliwić natychmiastową rezygnację z subskrypcji.

Dłużej trzeba będzie zaczekać na przepisy, które zobowiązują operatorów do umożliwienia abonentowi określenia maksymalnej ceny za usługę o podwyższonej opłacie oraz nieodpłatnego blokowania połączeń wychodzących na numery usług o podwyższonej opłacie, których cena przekracza cenę maksymalną określoną przez abonenta w żądaniu oraz połączeń przychodzących z takich numerów. Te przepisy wejdą w życie w 2012 r.

Ponadto za 5 miesięcy zaczną obowiązywać dostawców progi kwotowe, po przekroczeniu których operator będzie musiał poinformować abonenta i zablokować na jego żądanie wykonywanie połączeń na numery o podwyższonej opłacie, a także odbieranie połączeń z takich numerów.

Czytaj: Minimalna prędkość internetu w noweli Prawa telekomunikacyjnego


Źródło: UKE
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy