Przełomowy serwer na procesorach do netbooków

16-06-2010, 12:22

Serwer mniejszy o 75% i zużywający 75% mniej energii niż "zwykłe serwery" został opracowany przez mało znaną firmę SeaMicro. Nie mówi ona o rewolucji, ale to może być przewrót w świecie, w którym rośnie zapotrzebowanie na serwery zoptymalizowane do zadań sieciowych.

Firma SeaMicro działająca w Dolnie Krzemowej przedwczoraj wyszła z "trybu niewidzialności", prezentując serwer SM10000. Urządzenie ma mieć wydajność serwerów najwyższej klasy, jednocześnie zużywając czwartą część miejsca i energii, jakich zazwyczaj one potrzebują.

W SM10000 wykorzystano procesory Intel Atom - energooszczędne układy zaprojektowane z myślą o netbookach. Procesory te umieszczono na 64 płytkach, po 8 na każdej, co daje w sumie 512 procesorów. W konstrukcji serwerów wykorzystano także układy SeaMicro odpowiedzialne za zarządzanie serwerem.

SM10000 - ta skrzynka ma wymiary 44x48x76 cm (dokładnie 17.5(10RU)x19x 30')
fot. SeaMicro - SM10000 - ta skrzynka ma wymiary 44x48x76 cm (dokładnie 17.5(10RU)x19x 30')

Upchnięcie odpowiednika 512 płyt głównych w stosunkowo niewielkiej obudowie jest możliwe dzięki opatentowanej przez SeaMicro technologii, która pozwala na wyeliminowanie 90% komponentów z płyty głównej.

>>> Czytaj: Warszawski Nautilus najbardziej energooszczędnym superkomputerem na świecie

Istotnym elementem nowego rozwiązania jest technologia Dynamic Compute Allocation Technology (DCAT). Pozwala ona na takie zarządzanie obciążeniem poszczególnych elementów, aby pracowały one w stanie optymalnym z punktu widzenia poboru energii. Użytkownik serwera może dostosować zarządzanie obciążeniem do swoich potrzeb.

SeaMicro twierdzi, że wprowadzone przez nią nowości są wynikiem obserwacji zmian na rynku serwerów. Dawniej urządzenia te przeprowadzały stosunkowo niewiele wymagających operacji. W czasach internetu te proporcje się zmieniły - serwer przeprowadza wiele stosunkowo prostych zadań. Zdaniem SeaMicro producenci serwerów nie dopasowali się do tej zmiany.

Ciekawe jest też zastosowanie w serwerze układów, które były przeznaczone do innych urządzeń i raczej na rynek produktów konsumenckich. Wzbudza to skojarzenia z superkomputerem "Roadrunner", który został wykonany w oparciu o układy używane... w konsolach gier. Zjawisko konsumeryzacji zaszło dalej, niż można się spodziewać. Nie tylko konkretny sprzęt, ale i potencjalnie przełomowe technologie wędrują najpierw do rąk "zwykłych użytkowników", a potem do specjalnych zastosowań. 

>>> Czytaj: IBM: Najszybszy komputer na częściach do konsoli


Źródło: SeaMicro
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy