Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Przelewasz przed weekendem? Możesz poczekać nawet 3 dni

23-06-2010, 15:24

Jak długo może iść przelew bankowy? Jeżeli zlecono go w piątek, to transfer pieniędzy pomiędzy bankami może potrwać nawet 3 dni. Czasem minuty decydują o tym, czy przelew dotrze do odbiorcy jeszcze w piątek, czy dopiero w poniedziałek rano – wynika z analizy serwisu Kiedykasa.pl.

Analiza czasu realizacji przelewów zlecanych w weekendy w 25 bankach działających na terenie Polski odsłania liczne różnice w sposobie działania poszczególnych banków.

W weekend nie przelejemy

Sonda
Czy masz problemy z przelewami w weekendy?
  • Tak
  • Nie
  • Nie robię przelewów w weekendy
wyniki  komentarze

Żaden z banków nie zrealizuje w trakcie weekendu przelewu zewnętrznego, czyli skierowanego do innego banku. Taki przelew zlecony w sobotę trafi do odbiorcy najwcześniej w poniedziałek rano. Podobnie stanie się ze zleceniami złożonymi w piątek, ale o zbyt późnej porze. Różnice zależą od terminów tzw. sesji systemu rozliczeń międzybankowych ELIXIR, który prowadzi Krajowa Izba Rozliczeniowa. Poszczególne banki mają pełną dowolność w ustalaniu godzin, czyli sesji, w których przekazują przelewy do systemu ELIXIR i o których je odbierają.

>> Czytaj też: Kiedy będzie przelew? Odpowiedzi udzieli Kiedykasa

Z analizy serwisu Kiedykasa.pl wynika, że najwcześniej weekend zaczynają banki z Grupy BRE, czyli MultiBank – o 13:25 oraz mBank – o 13:30. Jeśli więc przelew zewnętrzny zostanie zlecony w tych bankach w piątek po 13:30, to trzeba liczyć się z tym, że przekazany zostanie on do realizacji dopiero w poniedziałek rano. Oznacza to, że pojawi się na koncie odbiorcy dopiero po 3 dniach od daty zlecenia, w trakcie poniedziałkowej pierwszej lub drugiej sesji przychodzącej.

Banki najwcześniej i najpóźniej rozpoczynające weekend
fot. Kiedykasa - Banki najwcześniej i najpóźniej rozpoczynające weekend
Wśród banków, które ostatnie sesje wychodzące mają najpóźniej, czyli najpóźniej zaczynają weekend, są Deutsche Bank (ostatnia sesja wychodząca o 18:30), Invest Bank (o 18:00) oraz Bank Millennium (o 17:30).

- W praktyce najbezpieczniej jednak nie czekać do ostatniej sesji wychodzącej i dokonać przelewu jak najwcześniej w piątek. Wtedy pieniądze powinny pojawić się na koncie odbiorcy już po kilku godzinach tego samego dnia. Warto dokładnie zaplanować godzinę złożenia zlecenia – komentuje Szymon Czyż z serwisu Kiedykasa.pl. - Nawet kilkunastominutowe opóźnienie spowoduje, że pieniądze dotrą do celu dopiero po weekendzie - dodaje.

Przykładowo, jeśli zlecimy przelew w Invest Banku o godzinie 11:20, to zostanie on zaksięgowany o 11:30, przekazany do realizacji o godzinie 13:30 i trafi na konto np. w ING Banku Śląskim lub Citi Banku Handlowym już o 15:00 w piątek. Jeśli przelew zlecimy 15 minut później, to zostanie on zaksięgowany o 14:15 i w efekcie do ING dojdzie o 8:00 następnego dnia roboczego, czyli za 3 dni w poniedziałek, lub jeszcze o 19:00 w piątek, jeśli odbiorca ma konto w Citi Banku Handlowym.

Lepiej z przelewami wewnętrznymi

Sytuacja wygląda lepiej w przypadku przelewów pomiędzy kontami w ramach jednego banku. W ponad połowie z przebadanych banków klienci mogą liczyć na natychmiastową realizację przelewów wewnętrznych zleconych nawet w sobotę i niedzielę. Dotyczy to banków takich, jak: PKO BP, Pekao S.A., ING Bank, BZ WBK, Alior Bank, Inteligo, MultiBank, Bank Handlowy, Raiffeisen Bank, Eurobank, Polbank, mBank, Toyota Bank i Volksvagen Bank.

>> Czytaj też: Drogie przelewy bankowe - uwaga na pułapki

W pozostałych przypadkach na pieniądze przelewane między rachunkami w ramach jednego banku trzeba poczekać do poniedziałku.

Raport powstał na podstawie analizy tabel sesji bankowych ELIXIR oraz wywiadu telefonicznego na temat czasu realizacji przelewów przez 25 największych banków działających na terenie Polski.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *