Przeglądanie stron może być nielegalne? Komisja Europejska pyta, Ty możesz jej odpowiedzieć!

16-01-2014, 15:03

Czy linkowanie do utworu powinno wymagać zgody posiadacza praw autorskich? Takie pytania brzmią jak żart, ale Komisja Europejska zadaje je całkiem serio w ramach konsultacji dotyczących praw autorskich. Możesz się wypowiedzieć i chyba warto to zrobić, bo organizacje antypirackie wypowiedzą się z całą pewnością.

Na początku grudnia ubiegłego roku Dziennik Internautów informował, że Komisja Europejska przymierza się do reformy prawa autorskiego i uruchomiła konsultacje w tej sprawie. Jest oczywiste, że ta reforma może usunąć różne absurdy związane z prawem autorskim (np. ostre ściganie internautów za drobne, czasem niezawinione naruszenia), ale może też wzmocnić inicjatywy antypirackie, wprowadzając środki rodem z ACTA albo jeszcze gorsze.

Linkowanie wymagające zgody - co ty na to?

W ramach tych konsultacji Komisja Europejska skierowała do zainteresowanych 80 pytań. Niektóre z tych pytań dają wyobrażenie o tym, jak ważna jest ta reforma. Komisja całkiem poważnie pyta, czy podanie linku do utworu chronionego prawem autorskim powinno wymagać zezwolenia posiadacza praw (sic!). Komisja chce też wiedzieć, czy przeglądanie stron z utworami chronionymi powinno wymagać zgody posiadacza praw autorskich.

Pytania dotyczą też takich kwestii, jak wyjątki w prawie autorskim i terminy ochrony prawnoautorskiej. Są na świecie takie organizacje, które chciałyby nawet stuletniej albo dłuższej ochrony dzieł. W ramach trwających obecnie konsultacji zapewne ktoś będzie próbował podsuwać takie pomysły. 

Weź udział w konsultacjach! To łatwe!

Co możemy z tym zrobić? Otóż możemy wziąć udział w konsultacjach i wyrazić swoje zdanie, aby była jakaś równowaga w tej dyskusji. Możemy być bowiem pewni, że organizacje takie jak IFPI po prostu nie przegapią okazji, by się wypowiedzieć.

Tak się składa, że Fundacja Nowoczesna Polska udostępniła narzędzie, które ułatwi Polakom wzięcie udziału w tych konsultacjach. Na stronie konsultacje.prawokultury.pl/pl/ znajdziecie instrukcje dotyczące tego, jak odpowiedzieć na pytanie otwarte lub jak odpowiedzieć na 12 najbardziej wrażliwych pytań. Nie powinniście przy tym wklejać gotowych odpowiedzi znalezionych w sieci. Po prostu warto napisać, co naprawdę o tym wszystkim myślicie.

Prawo autorskie dotyczy wszystkich

- Prawo autorskie reguluje większość komunikacji międzyludzkiej. Te konsultacje to najważniejsza okazja dla obywatelek/obywateli do wpłynięcia na kształt przepisów, które dotyczą codziennej aktywności komunikacyjnej w sieci - mówi Jarosław Lipszyc, prezes Fundacji Nowoczesna Polska. - Trzeba pokazać Komisji Europejskiej, że obywatelom/obywatelkom zależy na wolności słowa w sieci, na możliwości swobodnego wyrażania swoich poglądów i spierania się. A to są sprawy fundamentalne dla funkcjonowania demokracji.

Sonda
Weźmiesz udział w tych konsultacjach?
  • tak
  • zastanowię się
  • nie
wyniki  komentarze

Rozważając udział w tych konsultacjach, powinniście pamiętać o jednym - domagając się reformy praw autorskich, nie jesteście złodziejami.

Nie trzeba być piratem, by krytykować prawa autorskie. Powinniście też pamiętać, że macie prawo do korzystania z kultury. Chodzi o to, aby tego prawa nie stracić, ulegając absurdalnie ostremu podejściu do własności intelektualnej. Chodzi o to, abyście mogli czytać książki dzieciom, nie zastanawiając się nad tym, czy wymaga to opłat za prawa autorskie.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy