Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Przedstawiciele handlowi ds. sprzedaży botów

15-06-2010, 05:21

PandaLabs wykryło w sieci portal oferujący złośliwe boty w cenie od 95 do 225 USD. Cena całego katalogu botów to 4500 USD. Boty mają służyć do tworzenia kont na portalach społecznościowych, kradzieży tożsamości i znajomych, wysyłania wiadomości itp. Zdaniem twórców szkodniki te są niewykrywalne.

robot sprzątający

reklama


Publicznie dostępna strona internetowa zawiera obszerny katalog programów naśladujących zachowania człowieka i przeznaczonych do użycia w serwisach społecznościowych oraz w usługach webmail, takich jak Twitter, Facebook, Hi5, MySpace, MyYearBook, YouTube, Tuenti, Friendster, Gmail czy Yahoo.

>> Czytaj też: Serial „Lost” wykorzystywany do rozpowszechniania fałszywego antywirusa

Sonda
Czy sprzedaż botów w internecie będzie się rozwijać?
  • Tak
  • Nie
  • Nie mam zdania
wyniki  komentarze

Każda pozycja wyjaśnia powód stworzenia danego bota: równoczesne zakładanie wielu kont na portalach społecznościowych, kradzież tożsamości, znajomych i kontaktów, automatyczne wysyłanie wiadomości itp. Na stronie czytamy: „Wszystkie boty działają w konwencjonalny sposób, zbierają identyfikatory/nazwy znajomych i automatycznie wysyłają zaproszenia do grona przyjaciół, wiadomości, komentarze”.

- Ciągle badamy sprawę, ale jest to kolejny przykład na to, że złośliwe oprogramowanie jest niezwykle opłacalnym biznesem dla cyberprzestępców. Katalog sprzedaży opisuje liczne zastosowania botów: niektóre mniej szkodliwe, np. tworzenie kont, inne ukierunkowane na oszustwo, w tym kradzież tożsamości, zdjęć itp. – komentuje sprawę Luis Corrons, dyrektor techniczny PandaLabs.

Przykładowe boty na sprzedaż
fot. PandaLabs - Przykładowe boty na sprzedaż
Najtańszy bot kosztuje 95 USD, najdroższy - 225 USD. Cały katalog można kupić za 4500 USD. Twórcy gwarantują niewykrywalność botów przez żadne rozwiązanie zabezpieczające, utrzymując, że mają one zdolność zmiany użytkowników, agentów i nagłówków tak często, jak to konieczne, co uniemożliwia ich zablokowanie. Boty omijają również zabezpieczenia oparte na kodach CAPTCHA stosowane na wielu stronach internetowych, a nabywca musi tylko ustawić parametry i pozwolić botom na samodzielne działanie. Ponadto boty regularnie się aktualizują.

>> Czytaj też: Trojany bankowe nie ustępują nikomu pola

- Na tym samym portalu znajduje się również oferta zarabiania na sprzedaży tych „produktów” jako przedstawiciel. To właśnie takie modele współpracy przyczyniają się do powstawania cybermafii i organizacji działających w wielu krajach. Musimy jednak pamiętać, że ten interes istnieje nie tylko dlatego, że są twórcy zagrożeń, ale także dlatego, że istnieją przestępcy gotowi za nie zapłacić. Dopóki nie będziemy w stanie uniemożliwić oszukiwania ludzi w ten sposób, ten model biznesowy będzie kwitł - podsumowuje Luis Corrons.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E