Protokół Skype'a rozpracowany?

03-06-2011, 11:39

Niezależny badacz Efim Bushmanov opublikował na swoim blogu kod protokołu Skype'a po inżynierii wstecznej. Może to otwierać drogę do stworzenia alternatywnych klientów tego popularnego komunikatora. Oczywiście nie da się uniknąć dyskusji o konsekwencjach prawnych takiego działania.

Bushmanov ogłosił swój przełom w łamaniu protokołu Skype'a na blogu skype-open-source.blogspot.com. Wygląda na to, że niezależny badacz udostępnił program umożliwiający wysyłanie wiadomości tekstowych przez Skype'a. Działające funkcje bazują na starej wersji protokołu Skype (1.4), który jednak niewiele się zmienił. 

- Macie unikalną szansę przyjrzeć się wewnętrznemu protokółowi i szyfrowaniu. Zobaczycie, jak używa on silnego AES oraz szyfrowania RSA z infrastrukturą klucza publicznego - czytamy na blogu Bushmanova.

Z bloga można pobrać pliki ZIP. Jest też link do torrenta i GitHub.

>>> Czytaj: Skype ma problemy z wydajnością

Osiągnięcia Bushmanova zapewne zostaną jeszcze poddane ocenie. Mogą zostać wykorzystane przez innych ludzi, bo taka jest idea udostępniania kodu. Bushmanov otwarcie przyznaje, że jego celem jest uczynienie Skype'a otwartym i chętnie znajdzie on znajomych, którzy pomogą w opracowaniu kompletnej, otwartej wersji oprogramowania do komunikacji.

Można teraz dyskutować o kwestiach prawnych i rynkowych. Licencja klienta Skype zasadniczo zabrania używania tego oprogramowania do celów związanych z inżynierią wsteczną. Można być chyba pewnym, że Bushmanov tę licencję naruszył. W serwisie Hacker News trwa już dyskusja na temat użytych przez niego narzędzi do inżynierii wstecznej, bowiem różne metody są uważane za mniej czy bardziej etyczne lub legalne.  Trudno na obecnym etapie przewidzieć, jakie działania prawne lub techniczne podejmie Skype, aby powstrzymać otwieranie protokołu.

Niedawno dowiedzieliśmy się, że Microsoft przejmie Skype'a za kwotę 8,5 miliardów dolarów. W tej sytuacji zastanawiano się nad tym, czy komunikator będzie nadal dostępny na platformach innych niż Windows. W obliczu takiego scenariusza więcej osób może być zainteresowanych uwolnieniem Skype'a.

>>> Czytaj: Microsoft przejmuje Skype'a


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy