Wentylacja mechaniczna umożliwia wymianę zużytego powietrza w pomieszczeniach, dzięki czemu domownicy mogą oddychać świeżym i czystym powietrzem. Coraz częściej w energooszczędnym budownictwie instaluje się wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, która oprócz wymiany powietrza pozwala zaoszczędzić energię cieplną. Niezależnie od planowanej wentylacji należy pamiętać, że warunkiem prawidłowo wykonanej instalacji w domu jednorodzinnym jest kompleksowo opracowany projekt.
reklama
Wśród rodzajów wentylacji mechanicznej wyróżnia się wentylacje wywiewne i nawiewno-wywiewne z rekuperatorem. W pierwszym rodzaju wentylacji mechanicznej za ruch powietrza odpowiadają wentylatory znajdujące się w centrali wentylacyjnej. Świeże powietrze napływa przez nawiewniki, a zużyte oddawane jest na zewnątrz przez kratki i kominy wentylacyjne.
Drugi rodzaj wentylacji mechanicznej, tak zwana rekuperacja polega na wymianie powietrza z odzyskiem ciepła. Pobrane powietrze trafia do centrali wentylacyjnej, w której jest oczyszczane z kurzu, smogu i alergenów. Następnie jest przekazywane do wymiennika ciepła z wentylatorami. W tym miejscu następuje podgrzanie lub chłodzenie powietrza, które trafia do pomieszczeń. Zanieczyszczone powietrze wciągnięte przez kratki i kanały przechodzi przez filtry i jest wydalane na zewnątrz. Cały schemat działania został przedstawiony na stronie eran.com.pl/projekt-wentylacji-mechanicznej-domu-jednorodzinnego.
Rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, ściśle określa zasady montażu wentylacji mechanicznej. Wszystkie osoby, które planują budowę domu jednorodzinnego z rekuperacją, powinny zapoznać się z warunkami.
Wentylacja mechaniczna składa się z licznych przewodów nawiewających i wywiewających, dlatego instalację należy zaplanować najlepiej przy projektowaniu budynku lub na etapie stanu surowego. Projekt wentylacji mechanicznej zapewnia prawidłowe rozprowadzenie całej instalacji. Więcej informacji o instalacji wentylacji mechanicznej znajduje się na stronie eran.com.
Projekt wentylacji mechanicznej powinien zawierać część opisową i rysunkową. Celem projektu jest uwzględnienie najważniejszych elementów konstrukcyjnych. Projekt powinien zawierać między innymi założenia projektowe, opis rozwiązania projektowego, dobór elementów systemu, bilans powietrza wentylacyjnego, opis elementów dodatkowych, lokalizację punktów nawiewnych i wywiewnych, trasę przewodów, lokalizację centrali wentylacji i umiejscowienie czerpni i wyrzutni.
Rekuperator jest korzystny dla środowiska i obecnie jednym z lepszych rozwiązań dla energooszczędnych budynków. Poprzez odpowiednią filtrację do pomieszczeń trafia świeże i czyste powietrze wolne od smogu i zanieczyszczeń. Poza tym zastosowanie rekuperacji umożliwia odzysk ciepła.
Centrala wentylacyjna musi zostać dobrana do powierzchni użytkowej. Poza tym instalacja wentylacji w domach jednorodzinnych powinna zostać wykonana na odpowiednim etapie budowy. Do prawidłowej instalacji niezbędna jest wiedza i doświadczenie profesjonalistów, dlatego warto skorzystać z wiedzy specjalistów. Eran.com.pl wykonuje projekty instalacji sanitarnych, klimatyzacji, przyłączy, instalacji wodociągowych, gazowych, grzewczych, elektrycznych oraz instalacji wentylacji mechanicznej.
Foto: Pixabay, treść: materiał partnera
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|