Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Programy kręcone komórką w TVP Kultura

06-03-2012, 14:15

Nikogo już nie dziwią materiały w wiadomościach nakręcone komórką, ale TVP Kultura ma zamiar emitować cały program kulturalny nagrywany przy pomocy takiego urządzenia. Ma to niemały wpływ na charakter programu, nie tylko od strony wizualno-technicznej.

konto firmowe

reklama


Zastosowanie telefonu czy tabletu do produkcji materiałów telewizyjnych nie służy tylko eksperymentom formalnym. Ostatnie badania firmy Nielsen pokazują, że najmłodsze pokolenie odbiorców w Stanach Zjednoczonych (12-34 lata) spędza coraz mniej czasu przed telewizorami, choć ogląda te same programy co dawniej, ale na urządzeniach przenośnych.

Pozwala to im na bieżąco komentować oglądane treści, dorzucać do nich własne materiały, polecać je znajomym z portali społecznościowych. Jak ogromny jest wpływ treści tworzonych przez użytkowników na życie tego pokolenia, wskazują badania dotyczące jego decyzji konsumenckich. 8 na 10 Amerykanów urodzonych w latach 1977-1994 twierdzi, że kupuje dany produkt pod wpływem opinii innych internautów, a dla ponad połowy takie opinie są bardziej wiarygodnym źródłem wiedzy, niż rekomendacje ich rodziny czy przyjaciół.

Czytaj: TV: Styczeń pod hasłem ustawy refundacyjnej i ACTA

Telewizja nie pozostała obojętna wobec tych danych i stworzyła platformy, na których widzowie mogą umieszczać tworzone przez siebie filmy, zdjęcia czy artykuły. CNN stworzyła oddzielny program, w którym pokazuje amatorskie treści wrzucane na platformę iReport. Stacje informacyjne na całym świecie pokazywały filmy kręcone komórkami przez uczestników niedawnych protestów w Egipcie czy Tunezji. Media kulturalne też chcą wpisać się w ten trend

Od marca emitujemy program „Winda z książkami”, w którym dziennikarka wciąga ludzi przypadkiem spotkanych w windzie w rozmowę o literaturze. Wszystko jest kręcone telefonem komórkowym. To diametralnie zmienia charakter programu! Człowiek, który nie ma wycelowanego w siebie reflektora, kamery i mikrofonu, zachowuje się bardziej naturalnie, łatwiej przekonać go do szczerej i spontaniczne rozmowy – mówi Katarzyna Janowska, dyrektor TVP Kultura.

Także relacje z Warszawskich Spotkań Teatralnych (24 marca-3 kwietnia) będą nagrywane smartfonami i tabletami. Umożliwi to bezpośredni kontakt z uczestnikami festiwalu i stworzenie swego rodzaju społeczności wokół tego wydarzenia. Niebawem rusza też internetowa platforma TVP Kultura, na której widzowie będą umieszczali swoje amatorskie filmy. Będą mogli w ten sposób skomentować wydarzenia omawiane czy zapowiadane w TVP Kultura, ale też podzielić się wrażeniami z koncertu czy wystawy, w której brali udział.

Tylko wybrane wydarzenia będą relacjonowane za pomocą nowych technologii, a nad jakością techniczną powstałych w ten sposób materiałów będą czuwali montażyści i dźwiękowcy.

Czytaj: Natemat.pl: Tomasz Lis chce, byś usiłował to czytać


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *