Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Program PIT 2017/2018 - kiedy wypełnić PIT i jak to zrobić?

27-10-2017, 15:33

PIT to skrót od angielskiego Personal Income Tax i oznacza po prostu podatek od dochodów osiągniętych w danym roku rozliczeniowym. Zatem rozliczenie za rok 2017 musisz zrobić w roku 2018. Trzeba oczywiście pamiętać, do kiedy należy złożyć rozliczenie PIT. Spóźnienie może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Dlatego dobrze jest pomyśleć o tym wcześniej. Jeżeli masz problemy, aby wypełnić PIT samodzielnie, pomóc może Ci specjalny program do rozliczania PIT.

Jak wybrać program do PIT 2017/2018?

Jak podaje Ministerstwo Finansów z roku na rok rośnie popularność e-PITów. Rozliczenie przez internet ma bowiem wiele zalet:

 1. jest proste do wykonania,
 2. zajmuje niewiele czasu,
 3. pozwala wysłać PIT bez wychodzenia z domu,
 4. minimalizuje ryzyko błędu.

program pit

Źródło: www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/wiadomosci/aktualnosci

 

Aby wypełnić e-PIT potrzebny jest program do rozliczania PIT. Tego typu programy są dostępne online. Zawsze jednak należy wybierać te ze sprawdzonych źródeł. Jedną z możliwości jest pobranie specjalnego programu ze strony Ministerstwa Finansów. Warto również wybrać program do PIT z portali poświęconych tematyce finansów czy podatków, jak np. program PIT Pro 2017/2018.

Decydując się na program PIT trzeba pamiętać także o tym, żeby był on aktualny. Przykładowo w roku 2018, czyli aby rozliczyć rok 2017, potrzebny Ci będzie program PIT 2017/2018. Jest to ważne, ponieważ programy powinny być aktualizowane i dopasowane do minionego roku rozliczeniowego.

Dobrze jest zwrócić uwagę także na koszt takiego programu. Bardzo dobry program do PIT jest dostępny za darmo, dlatego nie warto przepłacać. Lepiej poświęcić trochę więcej czasu na poszukiwania.

Można sprawdzić także, w jaki sposób rozlicza się PIT. Program trzeba zainstalować na swoim komputerze i dopiero wówczas można z niego korzystać. Jeżeli nie chcesz tego robić, poszukaj takiego, który działa dodatkowo w wersji online. To duże ułatwienie, bowiem można dzięki temu ominąć proces instalacji.

 

Jak wypełnić e-PIT przez internet?

Rozliczenie PIT przez internet jest dużo łatwiejsze niż wypełnianie papierowego druku. Jest to wynikiem tego, że program do rozliczania PIT prowadzi użytkownika krok po kroku przez cały druk. Dzięki temu można spokojnie skoncentrować się na wskazanej przez program PIT części i bezbłędnie uzupełnić potrzebne dane.

Jeżeli chcesz poprawnie uzupełnić PIT, rozliczenie warto robić wówczas, kiedy masz chwilę spokoju. Przygotuj wcześniej potrzebne dane:

 • dokumenty z pracy (np. PIT-11),
 • numer PESEL lub NIP.

Dzięki temu będziesz mógł skoncentrować się na wybranej czynności, a rozliczenie PIT przebiegnie sprawniej.

Po uruchomieniu programu (lub jego wersji online) wystarczy postępować według kolejności, którą podpowiada program PIT Pro 2017/2018 i wpisywać potrzebne dane w wyznaczonych miejscach.

 1. Wybierz sposób rozliczenia.
 2. Zaznacz właściwy punkt – czy składasz zeznanie podatkowe czy korektę.
 3. Wyszukaj lub wybierz właściwy Urząd Skarbowy
 4. Wybierz źródło/źródła uzyskania przychodu.     
 5. Wybierz przysługujące Ci ulgi lub przejdź dalej.

W kolejnych krokach program PIT Pro 2017/2018 podpowiada jak uzupełnić odpowiednie pola, w zależności od wybranych źródeł przychodu oraz ulg.

       6. Uzupełnij swoje dane osobowe. Zwróć uwagę, czy są one wpisane bezbłędnie.

 

Po tym program do PIT 2017/2018 wygeneruje formularz online. Sprawdź, czy wszystkie dane są poprawne.

Jeżeli w którymś miejscu masz błąd, program zasygnalizuje to, dzięki czemu będziesz mógł go poprawić.

Rozliczenie PIT przez internet ułatwia także przekazanie 1% podatku na organizacje charytatywne. Warto mieć to na uwadze, ponieważ nic na tym nie tracisz, a osoby potrzebujące mogą zyskać. W takim przypadku dobrze wcześniej sprawdzić, czy wybrana przez Ciebie organizacja ma swój program PIT.

 

Do kiedy wypełnić e-PIT 2018 za rok 2017?

E-PIT, tak jak i zwykły PIT, należy wypełnić i wysłać do końca kwietnia roku następującego po roku rozliczeniowym. Czasami data ta może ulegać zmianie – jest to w głównej mierze uzależnione od tego, czy 30 kwietnia przypada w dzień wolny od pracy. W takiej sytuacji termin składania rozliczenia jest zwykle przedłużony do pierwszego następującego po tym dniu roboczym. Jednak taką informację należy każdorazowo zweryfikować we właściwym dla siebie Urzędzie Skarbowym, bowiem daty te mogą się różnić. Nie ryzykuj opóźnienia, ponieważ wiąże się ono z poważnymi karami finansowymi.

Data rozliczenia za rok 2017 nie powinna nikomu przysparzać problemów, ponieważ 30 kwietnia 2018 roku przypada w poniedziałek.

Kiedy zabierasz się więc za rozliczenie PIT, daj sobie więcej czasu. Nie warto odkładać tego obowiązku na ostatnią chwilę. W życiu zdarzają się różne nieprzewidziane sytuacje, jak problemy z internetem czy brak prądu. Awaria nie jest argumentem, którą można wykorzystać na swoją obronę, w momencie, gdy chcesz się wytłumaczyć przed Urzędem Skarbowym. Biorąc pod uwagę fakt, że PITy można rozliczać już od pierwszego dnia roku następującego po roku rozliczeniowym, cztery pełne miesiące to naprawdę sporo czasu. Tym bardziej, że program do PIT dostępny online lub desktopowo na https://www.podatnik.info/program_do_pit/ sprawia, że nie musisz wysyłać druku za pośrednictwem poczty polskiej lub zawodzić go bezpośrednio do Urzędu Skarbowego. Wysyłasz go szybko i sprawnie przez internet.


Następny artykuł » zamknij

Czy iPhony X dotrą do Polski?
Ostatnie artykuły:

fot. Tavex
fot. ann_zima

Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy

&nbps;