"Internet jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych wynalazków w historii ludzkości (...) Ważny jest brak patentów w internecie, szacunek dla użytkowników, bazowanie na otwartych standardach i konkurencja" - mówił Jon S. von Tetzchner, prezes Opera Software, podczas otwarcia centrum badawczo rozwojowego Opery w Warszawie. W trakcie spotkania redakcja DI dowiedziała się kilku ciekawych rzeczy dotyczących pracy polskich oddziałów firmy.
reklama
20% pracowników Opery to Polacy
Warszawa to drugie po Wrocławiu miasto, w którym Opera otworzyła Centrum Badań i Rozwoju. Pierwsze polskie przedstawicielstwo zostało oficjalnie otwarte 4 czerwca 2007 r., jednak działa już od listopada 2006 r.
Obecnie Opera zatrudnia 675 pracowników w kilkunastu centrach badawczych zlokalizowanych w 10 krajach. Co ciekawe, jak dowiedział się Dziennik Internautów, wrocławskie centrum jest największą tego typu jednostką na świecie znajdującą się poza granicami Norwegii (ojczystym kraju Opera Software).
Opera rośnie w siłę
Zgodnie z najnowszym danymi przeglądarki Opera używa 40 milionów użytkowników na świecie. Z kolei Opera Mini w marcu 2009 roku posiadała 23 miliony użytkowników, a każdy z nich odwiedził średnio 370 stron w miesiącu. "Jesteśmy na dobrej drodze do 100 milionów użytkowników" - optymistycznie mówił Jon S. von Tetzchner.
Jedna sieć dla wszystkich
"Internet jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych wynalazków w historii ludzkości" - mówił Jon S. von Tetzchner. Prezes Opery podkreślał, że jego firmie zależy na wolnym, nieskrępowanym dostępie do internetu. "Ważny jest brak patentów w internecie, szacunek dla użytkowników, bazowanie na otwartych standardach i konkurencja".
Co ciekawe, 2 lata temu podczas wizyty w Polsce Håkon Wium Lie, dyrektor ds. technicznych Opera Software, przekonywał o tym samym. Håkon zaznaczał, że co prawda układ strony jest różny na różnych urządzeniach, ale to wciąż ten sam dokument zawierający dokładnie tę samą treść.
Internet w każdym urządzeniu
"Chcemy zachować otwartość na wszystkie platformy. Nie tylko posiadacze drogich telefonów, smartfonów powinni mieć dostęp do internetu. Osoby, które mają tańsze telefony, też tego chcą" - mówił Jon S. von Tetzchner.
:[IMG-a8bce]CEO Opery podawał, że jest to najważniejsza cecha przeglądarki Opera. Jego zdaniem Opera to przeglądarka, z której można korzystać na dowolnym urządzeniu. "Wszędzie kod jest ten sam, a jego utrzymanie i rozwijanie jest bardzo trudne (...) dlatego potrzebujemy utalentowanych pracowników, takich jak w Polsce" - mówił szef Opery.
Norweska firma stara się, by jej produkty były używane w jak największej liczbie urządzeń. Poza komputerami i telefonami komórkowymi są to m.in. telewizory Philips, ramki na zdjęcia, samochód Ford czy konsole Nintendo Wii i Nintendo DSi.
Opera będzie się dalej rozwijać w Polsce
Prócz tego Wrocław zajmuje się rozwiązaniami dla partnerów firmy m.in. Motorola, HTC, Nintendo, Qualcomm czy Samsung oraz rozwiązaniami dla widgetów. Natomiast w przeszłości pracownicy wrocławskiego centrum brali udział w pracach nad Operą dla Nintendo Wii i Nintendo DSi.
Z kolei oddział warszawski na początku ma zająć się rozwiązaniami mobilnymi opartymi o Brew i Windows Mobile. Opera wyraźnie zaznacza, że zakres kompetencji nowego biura ma stopniowo wzrastać, a norweska firma chce "zatrudnić wszystkich geniuszy i wielu bardzo dobrych inżynierów".
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|