Sam dostęp do faktury za internet na serwerze operatora pozbawia ulgi internetowej. Z odliczenia można skorzystać, gdy e-faktura zawiera kwalifikowany podpis elektroniczny. Przy kontroli fiskusa podatnik musi przedstawić elektronicznie faktury wraz z podpisem.
Umożliwienie podatnikowi wglądu do treści faktury VAT za użytkowanie internetu w formie ścieżki dostępu do serwera operatora przy użyciu unikatowego hasła nie daje prawa do ulgi internetowej. Taką interpretację potwierdziło Ministerstwo Finansów. Sytuacja zmieni się jednak, gdy udostępniony w sieci dokument będzie zawierał kwalifikowany podpis elektroniczny.
Jak taką e-fakturę wykorzystać do rozliczenia z fiskusem?
Pełną instrukcję w tym zakresie zamieścił na swojej stronie internetowej operator internetu – UPC. Zgodnie z jego wskazówkami w celu przedstawienia faktury w formie oryginalnej w urzędzie skarbowym lub przed kontrolą skarbową należy zalogować się do systemu oraz pobrać fakturę elektroniczną, która składa się z dwóch plików: podpisu elektronicznego (w formacie *.sig) oraz danych faktury (w formacie *.xml). Obydwa pliki można zapisać na dysku przenośnym, np. dyskietce, płycie CD.
– Wstępna analiza instrukcji UPC wskazuje, że wystawiane przez tego operatora dokumenty spełniają wymogi dotyczące e-faktur. Natomiast stwierdzenie tego w 100 proc. byłoby możliwe po kontroli m.in. sposobu przechowywania tych dokumentów przez operatora – ocenia Magdalena Kobos z Ministerstwa Finansów.
Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. PIT 2009: prawo do ulgi na internet daje tylko e-faktura z e-podpisem
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*