Praktyki Apple na celowniku regulatorów UE

11-08-2010, 08:13

Apple ma problemy, od kiedy zakazała deweloperom aplikacji mobilnych korzystania z narzędzi programistycznych innych firm. Postępowanie w tej sprawie wszczęła wcześniej Federalna Komisja Handlu. Teraz może się do niego dołączyć Komisja Europejska.

Aplikacje mobilne dla iPhone'a wyglądają ładnie, ale powstają w nietypowych warunkach. Ich twórcy muszą niemal całkowicie podporządkować się Apple. Deweloperom nie można nawet publikować oświadczeń dotyczących warunków porozumienia z firmą z Cupertino. Właściwie wolno im tylko tworzyć aplikacje i starać się o to, aby firma Apple łaskawie umieściła je w App Store.

Polityka Apple wobec deweloperów zaostrzyła się w kwietniu 2010 r. Firma zabroniła deweloperom używania wielu narzędzi programistycznych. Jedną z firm protestujących przeciwko takiemu rozwiązaniu była Adobe. Jej przedstawiciele mówili, że Apple chce utrudnić deweloperom dotarcie na różne platformy.

>>> Czytaj: Adobe pozwie Apple?

W czerwcu postępowanie w tej sprawie wszczęła amerykańska Federalna Komisja Handlu. New York Post powołujący się na własne źródło podaje, że do tego postępowania dołączyła się Komisja Europejska. Chce ona sprawdzić, czy praktyki Apple mogły szkodzić konkurencji. Według NYP postępowanie może potrwać do sześciu miesięcy (źródło: Josh Kosman,  EU, FTC probing Apple's policies).

Na stronach Komisji Europejskiej nie ma żadnego komunikatu o postępowaniu w sprawie Apple. Apple i FTC nie skomentowały tej sprawy. Gdyby jednak Komisja Europejska zainteresowała się praktykami Apple, nie byłoby to żadnym zaskoczeniem.

W przeszłości unijna egzekutywa poradziła sobie ze zmuszeniem Microsoftu do ujawnienia większej ilości informacji na temat swoich produktów oraz do wprowadzenia ekranu wyboru przeglądarek, który miał wyrównać szanse alternatywnych produktów tego typu na rynku.

Komisja Europejska miała nawet zastrzeżenia do wiązania odtwarzacza mediów z systemem operacyjnym Microsoftu. Wielu komentatorów mówiło, że skoro producent Windowsa był traktowany przez Komisję tak ostro, to tym bardziej powinna się ona przyjrzeć praktykom Apple.

Apple jest firmą, której znaczenie szybko wzrosło w ciągu ostatnich lat. Kiedyś kojarzono ją z nietypowymi komputerami, potem z odtwarzaczami mp3 i sklepem iTunes. Teraz Apple jest dodatkowo liczącym się producentem smartfonów, tabletów i sprzedawcą aplikacji mobilnych. Taka firma zaczyna zwracać na siebie uwagę urzędników i nie może sobie pozwalać na zbyt wiele.

>>> Czytaj: App Store: Wypróbuj, zanim kupisz


Źródło: New York Post
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy