Pracował dla Warner Bros., teraz stoi na czele walki z p2p

04-03-2010, 06:49

Mimo wielu kontrowersji Jim Keyzer został szefem jednostki w szwedzkiej policji zajmującej się zwalczaniem przestępczości komputerowej. Wątpliwości dotyczą jego obiektywizmu.

Czy można jednocześnie pracować w policji przy zwalczaniu dzielenia się plikami chronionymi prawem autorskim oraz w jednej z wytwórni filmowych? Wydawać by się mogło, że taka praktyka winna być niedozwolona ze względu na możliwy konflikt interesów. Jim Keyzer, pracujący wcześniej dla szwedzkiej policji, został zatrudniony także przez Warner Bros. na okres sześciu miesięcy - przypomina TorrentFreak.

Sonda
Czy Jim Keyzer będzie obiektywny na swym stanowisku?
  • Tak
  • Nie
  • Nie interesuje mnie
wyniki  komentarze

Wytwórnia początkowo zaprzeczyła, jakoby Keyzer był jej pracownikiem w czasie, gdy ten prowadził śledztwo w sprawie The Pirate Bay, później jednak się z tego wycofała. Natychmiast pojawiły się zarzuty o skorumpowanie policjanta. Obrońcy twórców serwisu torrentowego, przeciwko któremu dochodzenie prowadził Keyzer, poskarżyli się policji, twierdząc, że doszło do naruszenia prawa. Ta jednak nie znalazła podstaw do tego, by wszcząć postępowanie wyjaśniające.

>> Czytaj więcej o The Pirate Bay w DI

Po zakończeniu kontaktu Keyzer powrócił do policji, a w zeszłym tygodniu został awansowany na szefa IT Crime Unit - będzie więc odpowiedzialny za wszelkie śledztwa dotyczące przestępstw komputerowych, w tym także związanych z naruszeniem prawa autorskiego.

Biorąc pod uwagę fakt, że pracujący dla policji ludzie powinni być poza wszelkimi podejrzeniami (ze względu na konieczność budowy i utrzymania autorytetu), dziwić może, że Keyzer nie tylko wrócił do pracy na poprzednim stanowisku, ale że otrzymał nawet awans. Jasne jest, że mając powiązania z jedną z największych wytwórni filmowych, nie będzie do końca obiektywny, zajmując się sprawami dotyczącymi dzielenia się chronionymi plikami.


Źródło: TorrentFreak
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag The Pirate Baytag Szwecjatag procesytag prawo autorskie
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy