Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Praca sprzątaczki - poznaj fakty i mity

20-08-2021, 11:59

Osoby sprzątające - są wszędzie: biuro, szkoła, firma, urząd czy centrum handlowe każda branża zatrudnia sprzątaczki. Jest to zawód niezwykle potrzebny na rynku a jednocześnie często niedoceniany. Do wykonywania tej profesji oficjalnie nie potrzebne są żadne kwalifikacje, jednak aby być w tej branży naprawdę dobrym, przydają się pewne umiejętności. Jakie predyspozycje należy posiadać by być profesjonalistą w usługach porządkowych? Czy zarabianie na sprzątaniu to powód do wstydu? Czy osoby sprzątające mało zarabiają? Po odpowiedzi na te i inne pytania zapraszamy do dalszej części artykułu.

Cechy i umiejętności, które przydają się w pracy sprzątaczki

Praca jako sprzątaczka, wydaje się niezbyt skomplikowanym i mało wymagającym zajęciem. Otóż nic bardziej mylnego. Aby móc dobrze wykonywać swoją pracę, która jest niejednokrotnie olbrzymim wysiłkiem, potrzebna jest przede wszystkim dobra kondycja oraz sprawność fizyczna. Osoby sprzątające, wykonując swe obowiązki muszą zwrócić uwagę też na tempo pracy, gdyż bardzo często są rozliczane za godziny. Poza sprawnością fizyczną niezbędna jest także dokładność, skrupulatność, umiejętność odpowiedniej organizacji pracy i sumienne wykonywanie powierzonych obowiązków.

praca sprzątaczki

Zarabianie na sprzątaniu - powód do wstydu?

Teoretycznie "żadna praca nie hańbi" , w praktyce jednak mówienie z dumą o tym, że jest się sprzątaczką należy raczej do rzadkości. Ale czy musi tak być? Pomimo, iż wiele zawodów odeszło już dawno do lamusa, osoby sprzątające były, są i w dalszym ciągu będą potrzebne. Co prawda wraz z rozwojem techniki, pracę tą można sobie ułatwić nowoczesnym sprzętem czy profesjonalnymi środkami czystości, lecz czynnik ludzki jest tutaj niezastąpiony. Sprzątanie jest niezwykle ważną i potrzebną usługą. Niezbędne jest w każdej instytucji, firmie, zakładach opieki zdrowotnej czy hotelarstwie, coraz częściej z usług profesjonalistów korzystają też osoby prywatne. Bycie osobą, która naprawdę lubi tę pracę i czerpie z niej satysfakcję może być ogromnym powodem do dumy. Zwłaszcza, że wbrew pozorom daje ona duże pole do własnego rozwoju. Znanych jest wiele przypadków osób, które zaczynały od drobnych zleceń porządkowych, następnie zdobywając doświadczenie w profesjonalnych firmach sprzątających, by wreszcie otworzyć własny biznes w tej branży. Oferty pracy dla sprzątaczek można z powodzeniem szukać u firmy porządkowej Inwemer.

Czy na sprzątaniu można dobrze zarobić?

Panuje przekonanie, że sprzątanie to raczej słabo opłacalne zajęcie. Postaramy się jednak obalić ten mit. Jak w każdej branży początki bywają ciężkie i mniej zarabia się na początku swojej ścieżki zawodowej. Nie warto jednak się zniechęcać gdyż wraz z własnym rozwojem, nabywaniem wiedzy i umiejętności można naprawdę bardzo dobrze zarabiać. Szczególnie gdy dojdzie się do etapu założenia własnej działalności gospodarczej. Warto wtedy skupić się na jednej dziedzinie np. wyspecjalizować się tylko w profesjonalnej obsłudze domów prywatnych. Gdy nasze usługi będą wykonywane solidnie i na czas, z pewnością nie zabraknie klientów, a może nawet poleceń naszych usług. Jest mnóstwo osób, które nie potrafią sprzątać lub jest to dla nich kolejnym przykrym obowiązkiem i chętnie zapłacą by ktoś ich z tego wyręczył. Dodatkowo dochodzą firmy porządkowe takie jak Inwemer, gdzie pracę sprzątaczki można otrzymać również w placówkach medycznych, edukacyjnych, w hotelach czy obiektach biurowych.

Mity na temat pracy sprzątaczki - obalone

W dzisiejszych czasach jak najbardziej można być osobą spełnioną zawodowo będąc "jedynie" sprzątaczką. W żadnym wypadku nie jest to powodem do wstydu. To zawód, na który stale rośnie zapotrzebowanie. A osoby naprawdę profesjonalnie wykonujące usługi porządkowe mogą liczyć na świetne zarobki i satysfakcję płynącą z wykonywanej pracy.


Ostatnie artykuły:


fot. Sean Do


fot. Matryx
Tematy pokrewne:  

tag sprzątaczkatag pracatag nowptag nols


« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031