Portale społecznościowe mogą stanowić wygodny sposób utrzymywania kontaktu z przyjaciółmi z całego świata. Jednak "cyfrowy przyjaciel" niekoniecznie musi być tym, za kogo podaje się w sieci. Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali krótki poradnik, jak rozsądnie korzystać z serwisów takich, jak Nasza-Klasa, Facebook czy MySpace.
reklama
Specjaliści ds. bezpieczeństwa komputerowego przewidują, że w 2009 roku oprogramowanie crimeware wykorzystujące portale społecznościowe będzie wykazywało jeden z najbardziej wzrostowych trendów. Dziennik Internautów wielokrotnie informował o rozpowszechnianiu odsyłaczy rzekomo do galerii zdjęć lub filmów, które w rzeczywistości mogły spowodować, że komputer zostanie zainfekowany trojanem.
Obecnie na portalach społecznościowych można znaleźć praktycznie wszystkich i wszystko, co w jakiś sposób jest sławne - czytamy w artykule na stronie VirusList.pl. Pod względem liczby fałszywych profili przoduje Kate Winslet. Na kradzież tożsamości narażone są jednak nie tylko gwiazdy.
Znane są przypadki tworzenia fałszywych profili w celu infiltracji rzeczywistego kręgu znajomych danej osoby. Sieć szybko się rozrasta, nawiązywane są połączenia, jednak nikt niczego nie podejrzewa. Później ofiara zostaje uświadomiona o istnieniu takiej porwanej sieci i jest szantażowana: zapłaci pieniądze albo "nieładne rzeczy" będą rozprzestrzeniane za pośrednictwem jej profilu - tłumaczą eksperci, doradzając zastanowienie się nad samodzielnym założeniem konta, zanim ktoś to zrobi za nas.
Trzeba jednak pamiętać o wykorzystywaniu wszystkich ustawień prywatności oferowanych przez serwisy społecznościowe. Wiele z nich umożliwia swoim użytkownikom bardzo szczegółową konfigurację tego, kto może mieć dostęp do poszczególnych informacji. Akceptuj zaproszenia wybiórczo, a w przypadku nowych kontaktów korzystaj z funkcji "tylko dla przyjaciół" - radzą specjaliści.
Im więcej wiadomo o danej osobie, tym łatwiej cyberprzestępcom przejąć jej tożsamość lub wyciągnąć poufne dane. W przeszłości uzyskanie pewnych informacji wymagało talentu, zuchwałości i chęci podejmowania ryzyka. Teraz dzięki internetowi nie wymaga to wielkiego wysiłku. Dlatego też dane osobowe, takie jak numer identyfikacji podatkowej czy data urodzenia, powinny być absolutnie tajne, ponieważ informacje te są wykorzystywane przez wiele firm w celu weryfikacji tożsamości ich klientów.
Jeżeli nazwisko panieńskie Twojej matki, Twój ulubiony kolor czy zwierzak może znacznie ułatwić odgadnięcie Twojego hasła, pod żadnym pozorem nie umieszczaj takich informacji w swoim profilu - to kolejna dobra rada.
Pełny artykuł można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab. O innych zagrożeniach czyhających na użytkowników takich portali można przeczytać w Dzienniku Internautów, w artykule pt. Ceńmy swoje dane - serwisy społecznościowe a bezpieczeństwo.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|