Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Powstanie prawo dla robotów w UE? Parlament Europejski robi kolejny krok

16-02-2017, 15:08

Powinno istnieć prawo dotyczące odpowiedzialności za roboty, zwłaszcza w kontekście pojazdów autonomicznych - uznał Parlament Europejski. Może to być krok do uregulowań, które tylko dziś wydają niepotrzebne.

  • Parlament Europejski opowiedział się za stworzeniem prawa dla robotów. 
  • Komisja Europejska nie musi przedstawiać propozycji legislacyjnej, ale w razie odmowy powinna to uzasadnić. 
  • Posłowie nakreślili bardzo ogólny zakres proponowanego prawa

Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do stworzenia prawa dla robotów. O tym nieco futurystycznym pomyśle pisaliśmy już w połowie stycznia, kiedy projekt rezolucji PE został przyjęty przez komisję ds. prawnych PE. Dziś ten sam projekt został przyjęty na głosowaniu plenarnym 396 głosami za, przy 123 glosach przeciw i 85 wstrzymujących się od głosu.

- Jestem zadowolona, że Parlament przyjął moje sprawozdanie, jednocześnie jestem rozczarowana, że koalicja na prawym skrzydle (ALDE, EPP, ECR) odmówiła wzięcia pod uwagę możliwych, negatywnych konsekwencji dla rynku pracy. Odrzucili oni otwartą debatę oraz zlekceważyli obawy naszych obywateli - mówiła Mady Delvaux odpowiedzialna za przygotowanie sprawozdania.

Ta wypowiedź nawiązuje do odrzucenia pomysłu, by zaproponować podatek od robotów, który miałby sfinansować wsparcie dla osób tracących pracę z ich powodu. Temat ten rozwijamy szerzej w tekście pt. Bill Gates: Podatek od robotów będzie koniecznością. Praca ludzi też jest opodatkowana.

Zasady odpowiedzialności, ubezpieczenia...

Przyjmując rezolucję Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do opracowania przepisów dotyczących robotyki oraz sztucznej inteligencji.

Podkreślono, że kilka państw planuje wprowadzenie podobnych przepisów. Istnieje zwłaszcza konieczność ustalenia zasad odpowiedzialności cywilnej, szczególnie w odniesieniu do samochodów autonomicznych. Wezwano do ustanowienia obowiązkowego ubezpieczenia oraz dodatkowego funduszu zapewniającego rekompensatę ofiarom wypadków z udziałem pojazdów autonomicznych.

Zdaniem posłów wskazane jest wypracowanie kodeksu dobrych praktyk, który miałby obejmować społeczne, środowiskowe i zdrowotne problemy związane z robotami. Ten kodeks ma także zapewniać, że projektowanie i używanie robotów odbywa się z poszanowaniem godności ludzkiej.

 

Zobacz także:

44 listy ze świata płynnej rzeczywistości

biór krótkich felietonów publikowanych w latach 2008-2009 we włoskim magazynie "La Republika delle Donne". Sam autor nazywa w przedmowie swoje krótkie teksty "korespondencją ze świata, który podlega nieustannym i błyskawicznym zmianom".*

Już wcześniej wśród pomysłów związanych z "regulowaniem robotów" wskazywano na konieczność umieszczania w robotach wyłączników (tzw. kill switches) pozwalających na natychmiastowe wyłączenie maszyn w razie problemów. Dyskutowano także o potrzebie stworzenia pojęcia "osoby elektronicznej", które byłoby uzupełnieniem dla pojęć "osoba fizyczna" oraz "osoba prawna". Zdaniem Mady Delvaux konieczność ustanowienia tego pojęcia pojawi się wówczas, kiedy pojawią się "samokształcące się roboty".

Posłowie wzięli pod uwagę kwestię problemów z zatrudnieniem jakie może spowodować rozwój robotyki. Komisja Europejska powinna śledzić trendy w tym zakresie i z czasem opracowywać modele zatrudnienia uwzględniające możliwość wykorzystania systemów podatkowych i socjalnych.

Co dalej?

Komisja Europejska nie będzie zobowiązana do przedstawienia propozycji legislacyjnej, ale ma przedstawić uzasadnienie jeśli nie zdecyduje się tego zrobić.

Czytaj także: Nie tylko ludzie piszą newsy z Igrzysk. Washington Post sięga po dziennikarski automat

* - Linki afiliacyjne. Kupując książki poprzez te linki wspierasz funkcjonowanie redakcji Dziennika Internautów.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data