Powstanie polska (mini) Dolina Krzemowa?
Polska "Dolina Krzemowa" może powstać już niebawem. Rozporządzeniem Rady Ministrów rozszerzono Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną (ŁSSE) o podstrefę Warszawa Grochowska. Tam swoją dzialaność prowadzi firma ATM S.A., która nosi się z zamiarem inwestowania w Centrum Innowacji.
W pewnym dowcipie góral mówi do górala, że wypatrzył nieopodal piękną dolinę i wystarczy do niej nasypać krzemu. W rzeczywistości jest podobnie, ale potrzebna jest nie dolina, a Specjalna Strefa Ekonomiczna i nie krzem, ale przedsiębiorstwo, które w Strefie dostanie pomoc publiczną w formie zwolnienia podatkowego, proporcjonalnego do wielkości poniesionych kwalifikowanych nakładów inwestycyjnych.
Uzyskanie decyzji o rozszerzeniu ŁSSE na nową podstrefę umożliwi firmie ATM zrealizowanie ambitnego projektu zbudowania Centrum Innowacji. Jego pierwszym etapem będzie podpisanie umowy z podmiotem zarządzającym Strefą, a następnie budowa Centrum o rozmiarze "adekwatnym do pozycji Warszawy jako stolicy europejskiej".
W Centrum młode firmy uzyskają dostęp do pomieszczeń biurowych, technicznych oraz do nowoczesnej infrastruktury. Będzie to również miejsce w którym zgromadzą się firmy zajmujące się nowoczesnymi technologiami teleinformatycznymi oraz cały ich potencjał personalny i intelektualny.
Skąd pieniądze?
Łączne nakłady na budowę Centrum Innowacji mogą sięgnąć 380 mln zł w przeciągu następnych 10 lat. Sposób finansowania jego, w szczególności w zakresie środków niezbędnych do inwestycji w budowę nowych obiektów biurowych, będzie rozpatrzony po podpisaniu stosownych umów określających warunki działalności w Strefie.
Przychody będą powstawały w wyniku obsługi teleinformatycznej firm zaproszonych do działalności w Centrum, a także w wyniku własnej działalności innowacyjnej ATM oraz jej spółek zależnych. Dla wszystkich firm funkcjonujących w Strefie istotne znaczenie będą miały ulgi w podatku dochodowym, adekwatne do poczynionych inwestycji.
Nowe kontrakty ATM
ATM w ostatnim czasie nie narzeka na brak kontraktów. Firma podpisała umowę z Departamentem Zaopatrywania Sił Zbrojnych Ministerstwa Obrony Narodowej, a przedmiotem umowy jest dostawa sieciowego sprzętu aktywnego do modernizacji sieci MIL-WAN oraz świadczenie usług serwisowych w okresie gwarancji. Wartość kontraktu wynosi prawie 30,7 mln zł brutto.
Z kolei KLK (katowicka spółka zależna ATM) wygrała konkurs ofert organizowany przez Komendę Główną Policji w Warszawie. W ramach kontraktu KLK wykona dla Komendy Głównej Policji między innymi modernizację okablowania strukturalnego sieci LAN, a także modernizację systemu zasilania energetycznego. Podpisanie umowy oznacza także realizację jednego z największych projektów zasilania gwarantowanego i awaryjnego w kraju. Wartość umowy wynosi 6,6 mln złotych brutto.