Powstaje polska sieć ochrony dzieci przed krzywdzeniem

23-02-2011, 09:06

23 lutego rozpoczynają się działania sieci przeciwdziałania przemocy wobec najmłodszych. Krajowe Partnerstwo na rzecz Ochrony Dzieci przed Przemocą jest inicjatywą Fundacji Dzieci Niczyje, objętą patronatem Ministra Sprawiedliwości, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Do współpracy zostały zaproszone organizacje pozarządowe zajmujące się pomocą dzieciom krzywdzonym w różnych częściach kraju. Inauguracja Krajowego Partnerstwa odbędzie się podczas konferencji prasowej 23 lutego (środa) o godz. 11.00 w siedzibie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Według ostatnich badań 7% nastolatków doświadczyło cyberprzemocy z podtekstem seksualnym. Co gorsze, prawie połowa młodych internautów nie wiedziałaby, jak sobie z tym poradzić.

>> Czytaj też: Aplikacje dla dzieci dają zarobić

Inicjatorzy tego przedsięwzięcia podkreślają wagę współpracy profesjonalistów, którzy świadczą pomoc dzieciom krzywdzonym oraz prowadzą programy zapobiegania problemowi złego traktowania dzieci. Jesteśmy przekonani, że razem możemy skuteczniej dążyć do ochrony dzieci przed przemocą i innymi formami krzywdzenia. Organizacje należące do Krajowego Partnerstwa stworzą wspólną przestrzeń wymiany dobrych praktyk, ustalania standardów pomocy dzieciom czy wypowiadania wspólnego stanowiska w ich sprawach – mówi dr Monika Sajkowska, dyrektor Fundacji Dzieci Niczyje.

Sonda
Doświadczyłeś przemocy w sieci?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Do partnerstwa zostało zaproszonych 20 organizacji z całej Polski. Dzięki ich kooperacji możliwe będzie rozpowszechnianie wiedzy i standardów ochrony najmłodszych w całym kraju. Członkowie Partnerstwa są lokalnymi liderami pomocy dzieciom; ich oferta, wzmocniona przez współpracę w ramach sieci, będzie mogła trafić do wielu instytucji i organizacji w całej Polsce – dodaje dr Sajkowska.

Koordynatorem działań Partnerstwa jest Fundacja Dzieci Niczyje, która już od 20 lat zajmuje się problemem krzywdzenia dzieci. Praktyka Fundacji pokazuje, że taka współpraca to m.in. okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy specjalistami. Zintegrowanie środowisk pracujących na tym polu pomoże lepiej wykonywać pracę - a więc skuteczniej pomagać dzieciom.

>> Czytaj też: Czego dzieci szukają w sieci

Utworzenie sieci jest potrzebne ze względu na możliwość wypracowywania jednolitych stanowisk w ważnych debatach społecznych na temat ochrony najmłodszych. Wspólne działania mogą zaowocować więc skuteczniejszym wprowadzaniem koniecznych zmian w polskim prawodawstwie.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31