Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Komisja Europejska postanowiła przyśpieszyć cyfryzację dóbr kultury i udostępnianie ich szerokiej publiczności za pośrednictwem internetu. W listopadzie - po ponad dwóch latach przygotowań - ruszy Europejska Biblioteka Cyfrowa.

robot sprzątający

reklama


Pierwsze informacje o projekcie pojawiły się w marcu 2006 roku - Komisja Europejska wydała wówczas komunikat, w którym poinformowała, że "w najbliższych pięciu latach co najmniej sześć milionów książek, dokumentów i innych dzieł kultury europejskiej zostanie udostępnionych wszystkim użytkownikom internetu poprzez Europejską Bibliotekę Cyfrową".

Komisja Europejska miała pomóc w realizacji tego projektu, współfinansując centra digitalizacji oraz przygotowując odpowiednie przepisy w zakresie ochrony i korzystania z praw własności intelektualnej w bibliotekach cyfrowych.

Zaplanowano wtedy, że "do 2008 roku w Europejskiej Bibliotece Cyfrowej dostępnych będzie dwa miliony książek, filmów, fotografii, manuskryptów i innych dzieł. Liczba ta wzrośnie do co najmniej sześciu milionów w roku 2010, ale niewykluczone, że będzie o wiele wyższa, ponieważ wszystkie biblioteki, archiwa i muzea w Europie będą mogły włączyć swoje cyfrowe zasoby do Europejskiej Biblioteki Cyfrowej".

Kilka dni temu serwis naukowy PAP poinformował, że według komisarza ds. telekomunikacji Viviane Reding otwarcie Europeany (bo taką nazwę nadano bibliotece) nastąpi "przed końcem roku". Bardziej konkretne informacje można zdobyć, wchodząc na stronę www.europeana.eu - widnieje tam informacja, że projekt ruszy w listopadzie. W tej chwili można obejrzeć demonstracyjną wersję biblioteki.

Komisja Europejska obliczyła, że w latach 2009-2010 wyłoży około 120 milionów euro na "ulepszenie dostępności on-line europejskiego dobra kulturowego".


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Źródło: PAP, Europa.eu



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E