Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Powoli wzrasta liczba ofert pracy w sieci

28-07-2009, 13:28

W pierwszym półroczu roku 2009 liczba ofert pracy w internecie raczej spadała. Drugi kwartał był jednak lepszy od pierwszego. Straty zaczęła odrabiać m.in. branża finansowa. Kryzys widoczny jest w branży szkoleniowej - wynika z raportu przygotowanego przez konsultantów portalu Pracuj.pl.

robot sprzątający

reklama


Raport "Rynek pracy specjalistów w II kwartale 2009" został przygotowany na podstawie analizy ofert pracy, które zamieszczono w II kwartale 2009 roku w portalu Pracuj.pl.

W badanym okresie pracodawcy opublikowali 38261 ofert, czyli o 3% więcej niż w minionym kwartale. Kryzys nie zajrzał w oczy specjalistom od handlu i sprzedaży. Można to wytłumaczyć tym, że dobry handlowiec w czasach gorszej koniunktury jest tym bardziej poszukiwany.

Straty zaczyna powoli odrabiać branża finansowa. Zapotrzebowanie na pracowników finansów i bankowości było mniejsze w II kwartale 2009 o blisko 1/3 w stosunku do analogicznego okresu w 2008 roku. Widać jednak spory wzrost w stosunku do I kwartału tego roku – aż o 9%.

Na trzecim miejscu w zestawieniu znalazła się branża budownictwo i nieruchomości, choć tu odnotowano ok. 5% spadek liczby propozycji. Największy procentowy spadek ofert odnotowały branża edukacyjna i szkoleniowa (-26,5%) oraz przemysł chemiczny (-16,5%). Największy procentowy przyrost, w stosunku do I kwartału, odnotowała natomiast branża prawnicza.

Oferty pracy w II kwartale 2009 roku według specjalizacji zawodowej
fot. Pracuj.pl - Oferty pracy w II kwartale 2009 roku według specjalizacji zawodowej

W kwietniu, maju i czerwcu tego roku największy procentowy wzrost propozycji odnotowano w przypadku działu kontroli jakości, gdzie poszukiwano o ponad połowę więcej osób niż I kwartale tego roku.

Największy procentowy spadek dotyczył ofert dla tłumaczy - zamieszczono ich o ponad połowę mniej niż przed kwartałem. Może to wynikać z chęci optymalizacji kosztów przez pracodawców, którzy tego typu usługi mogą zlecać na zewnątrz, na zasadzie outsourcingu.

Mazowsze nadal było regionem, w którym najłatwiej było znaleźć pracę. Mimo to jako jedyne województwo odnotowało ono nieznaczny procentowy spadek liczby ofert (o 2%). W II kwartale województwo śląskie nieznacznie wyprzedziło dolnośląskie, a czwarte i piąte miejsce – bez zmian – należały do wielkopolskiego i małopolskiego.

Oferty pracy w II kwartale 2009 roku według poziomu stanowiska
fot. Pracuj.pl - Oferty pracy w II kwartale 2009 roku według poziomu stanowiska

Województwa warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie i kujawsko-pomorskie odnotowały średnio 13% więcej propozycji zatrudnienia. Można przypuszczać, że ten wzrost jest wynikiem większego popytu na pracę sezonową. Coraz mniej do zaoferowania mają natomiast pracodawcy zagraniczni. W II kwartale zamieścili oni o 1/4 mniej ogłoszeń niż kwartał wcześniej.

Specjalista był nadal najbardziej pożądanym pracownikiem w analizowanym okresie. Oferty pracy dla osób na tym stanowisku stanowiły prawie 80% wszystkich propozycji zamieszczonych w Pracuj.pl.

Drugą najbardziej poszukiwaną grupą byli kierownicy, którzy mieli do wyboru blisko 4,5 tys. ogłoszeń. Najmniej ofert i zarazem największy spadek procentowy odnotowano w przypadku propozycji pracy dla osób na stanowisko dyrektora i prezesa.

W II kwartale, częściej niż w poprzednim, pracodawcy poszukiwali praktykantów i stażystów. Propozycji dla tych osób było aż o 1/4 więcej. Jest to efekt trwających w tym okresie rekrutacji na praktyki wakacyjne.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Pracuj.pl