Potrzebujesz zdjęcia odzieży do sklepu internetowego? Rozważ zdjęcia typu duch

17-02-2021, 13:23

Prowadząc sklep internetowy z ubraniami oprócz oczywiście towaru potrzebujemy jego opis i zdjęcia. Część przedsiębiorców próbuje z różnym skutkiem wykonywać fotografię produktową we własnym zakresie. Często jednak zdjęcia te pozostawiają wiele do życzenia ponieważ prowadząc biznes internetowy, mając na głowie wiele innych spraw ciężko jeszcze doskonalić swój warsztat fotograficzny. W poniższym artykule opiszemy w jaki sposób można wykonać profesjonalną fotografię odzieży do sklepu internetowego. Zarówno we własnym zakresie oraz z pomocą profesjonalistów.

Zacznijmy od najprostszych metod, które wcale nie muszą okazać się najgorszymi. Istotną przewagą będzie to, że możemy spróbować własnymi siłami uzyskać całkiem zadowalające efekty. Jeśli nasze ubrania to na przykład t-shirty, sweterki czy sukienki możemy spróbować fotografować je na wieszaku. Wystarczy kawałek ładnej ściany, na przykład ze starej cegły, wbijamy gwóźdź, zawieszamy wieszak i już mamy ciekawą i prostą aranżację. Nie zapominajmy jednak, że aranżacja to połowa sukcesu. Równie ważnym w fotografii jest światło. Co jednak jeśli nie dysponujemy profesjonalnym sprzętem oświetleniowym za tysiące złotych? A może nie posiadamy nawet klasycznego aparatu? Spróbujmy wybrać miejsce bliżej okna, wykorzystać pochmurny dzień lub firanki aby wpadające światło było miękkie. Aparat? Jeśli nie potrzebujemy profesjonalnej jakości wystarczy każdy nowoczesny smartfon.

Co jednak jeśli sprzedajemy na przykład garnitury. Jak sfotografować galanterię lub elegancką odzież męską? Tutaj sam wieszak może nie wystarczyć. Zwykle bardzo dobre efekty osiągniemy z wykorzystaniem manekina krawieckiego. Zadbajmy jednak aby był on niezniszczony i estetyczny ponieważ jego wygląd będzie bardzo mocno oddziaływał na odbiór głównego produktu w kadrze. A jak sfotografować koszule męskie, portfel czy torebki damskie? Koszule na zdjęciu wcale nie muszą być pokazane w całości. Bardzo często fotografuje się je złożone w kostkę, również warto wyróżnić ładne opakowanie, w którym sprzedajemy produkt. Fotografia produktowa galanterii męskiej i damskiej również może być prosta. Prostota to klucz do dobrych efektów małymi nakładami. Torebkę czy portfel możemy sfotografować na kawałku białego blatu, w tle wystarczy zawiesić dopasowany do produktu kawałek brystolu. Tutaj podobnie jak poprzednio możemy wykorzystać oświetlenie studyjne lub polegać na świetle dziennym.

Kolejna metoda, wymaga już bardziej zaawansowanej wiedzy oraz sprzętu jednak odwzajemnia się naprawdę profesjonalnym przedstawieniem produktu w naszym sklepie internetowym. Chodzi tu oczywiście o zdjęcia typu duch. Często spotykamy się również z określeniem zdjęcia na niewidzialnym manekinie co powinno nieco odsłonić rąbka tajemnicy. Chodzi tutaj o fotografie ubrań wykonane na manekinie, którego jednak nie widzimy. Zamiast niego dostrzeżemy jednak wewnętrzną część ubrania co jest przedstawione na fotografii tego artykułu.

Jak wykonać zdjęcia typu duch?

zdjęcie typu duch

Zanim zabierzemy się do pracy musimy skompletować niezbędny sprzęt. Podstawowym pomocnikiem będzie specjalny manekin, który pozwala wyjąć niektóre części korpusu dzięki czemu ujrzymy środek ubrania. Jeśli nie chcemy inwestować w dosyć drogi manekin typowo do fotografii typu duch możemy skorzystać ze zwykłego manekina sklepowego. W tym przypadku będziemy jednak musieli wykonać zdjęcie ubrania tak jak leży na naszym modelu oraz dodatkowe ujęcie wnętrza ubrania. Potem za pomocą programu graficznego należy odpowiednio połączyć oba obrazy.

Niezbędne okaże się również dobrej jakości oświetlenie studyjne aby w równomierny sposób oświetlić fotografowaną scenę. Nie ma tu mowy na półśrodki jeśli efekt ma być dobry. Oczywistym jest również dobrej klasy aparat oraz obiektyw.

Ostatnią omówioną w tym artykule metodą jest oczywiście żywy model, na którym zaprezentujemy nasze produkty. Możemy wynająć zawodowego fotomodela ale nic nie stoi na przeszkodzie aby skorzystać z pomocy znajomych. Takie sesje zdjęciowe możemy wykonać zarówno w pomieszczeniu jak i na zewnątrz.

Jak widać większość metod jest osiągalna relatywnie prosto i małym kosztem. Musimy jedynie wykazać trochę zaangażowania oraz zebrać odpowiednie akcesoria. Oczywiście nie zawsze mamy czas lub możliwości aby fotografować i uczyć się w tej dziedzinie. Może również okazać się, że efekty przestają nas już zadowalać i potrzebujemy lepszej jakości, powtarzalności czy większej szybkości w wykonywaniu zdjęć. Wtedy warto skorzystać z usług profesjonalnego studia fotograficznego odzieży takiego jak Fotographia.pl

 
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
fot. PhotoMIX
fot. BabbelRSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: