Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Portal dla niepełnosprawnych umysłowo

28-03-2006, 09:21

Internet dociera już do ludzi niewidomych, ale o wiele trudniejsze jest stworzenie przekazu, który będzie trafiał do osób niepełnosprawnych umysłowo lub dzieci chorych na autyzm. Nad stroną dla takich odbiorców pracują uczestnicy projektu WAI-NOT.

Przez dłuższy czas twórcy witryn internetowych nie dawali upośledzonym umysłowo szans na odbieranie jakichkolwiek informacji. Nic dziwnego, bo stworzenie strony dla osób nie umiejących czytać i pisać, z dodatkowymi zaburzeniami postrzegania i rozumienia jest niezwykle trudne.

Zadania tego podjęli się jednak twórcy międzynarodowego projektu WAI-NOT, którzy we współpracy z kilkoma europejskimi partnerami wypracowali specjalne rozwiązania. Polską wersję portalu dla niepełnosprawnych opracowali specjaliści z Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, informuje portal Gazeta.pl.

Co może zrobić użytkownik portalu dla upośledzonych umysłowo? Może np. wysłać e-mail napisany specjalnym pismem rysunkowym. Taka metoda korespondencji nam może wydać się niedorzeczna, ale dla dziecka niepełnosprawnego umysłowo może być świetnym sposobem na przekazanie znajomemu choćby swoich emocji.

Można również pobawić się grą, rysować, poznawać kolory, zwierzęta itd. Strona opracowana jest zarówno do zabawy przy udziale opiekuna, jak i do zabawy samodzielnej. Jej środowisko jest chronione tzn. nie ma żadnych linków wychodzących na zewnątrz.

Podstrony portalu WAI-NOT przygotowano z myślą o dzieciach i młodzieży w różnym wieku z różnymi rodzajami upośledzenia.

Każdej grupie użytkowników przypisano odpowiedni symbol i tak np. żółty kwadrat oznacza tzw. Clickers, czyli osoby upośledzone w stopniu średnim. Dzięki tym symbolom użytkownik łatwo orientuje się, czy strona przeznaczona jest dla niego. W zależności od stopnia upośledzenia stosuje się różne rodzaje przekazu - tekst pisany, pismo rysunkowe, tekst do słuchania i elementy interakcyjne na stronie.

Serwis nie jest jeszcze zintegrowany z resztą internetu, a wiec nie pozwala niepełnosprawnym na pełne wejście w cyfrowy świat. Jest to jednak pierwszy krok do tego, aby zatrzeć funkcjonujący w społeczeństwie "podział cyfrowy". Korzystanie z portalu z pewnością dobrze wpłynie na samoocenę jego użytkowników, którzy poczują się prawdziwymi internautami.

Portal WAI-NOT może być także wykorzystywany jako cenne narzędzie dla nauczycieli pracujących w szkołach specjalnych. Dlatego właśnie jego twórcy postawili przede wszystkim na walor edukacyjny.

Więcej informacji można uzyskać na polskiej stronie projektu WAI-NOT. Każdy z Was może również samemu przekonać się, jak wygląda portal dla osób niepełnosprawnych umysłowo.


Śledząc komentarze na łamach naszego serwisu, można się spodziewać, iż część czytelników skrytykuje portal WAI-NOT za to, że korzystanie z niego wymaga przeglądarki IE i odtwarzacza Windows Media Player. Zanim jednak podniesiecie głos krytyki, spróbujcie wczuć się w docelową grupę odbiorców tego portalu - osobom upośledzonym marka wykorzystywanego programu nie robi żadnej różnicy. Lepsze będzie dla nich korzystanie z IE, niż całkowite wyłączenie z "życia cyfrowego".

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: WAI-NOT, Gazeta.pl