Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak wakacje mogą wpłynąć na Twoje bezpieczeństwo

26-07-2010, 14:39

Wakacje to czas odwiedzin przyjaciół i rodziny, wyjazdów za granicę, jedzenia lodów, pracy w ogrodzie – dozwolone jest wszystko, co pozwala zrelaksować się i naładować akumulatory. Bezpieczeństwo komputerowe jest prawdopodobnie ostatnią rzeczą, jaka zaprząta naszą głowę w tym czasie, nawet jeżeli zabraliśmy ze sobą na wyjazd komputer, aby nie stracić kontaktu ze światem online.

Niestety jednak lato często przynosi poważne problemy związane z bezpieczeństwem naszego życia cyfrowego. Ostatnio natrafiłem na kolejne potwierdzenie tego twierdzenia: kilka tygodni temu brałem udział w corocznej konferencji bezpieczeństwa odbywającej się w bardzo eleganckim hotelu na Cyprze. Wszystko wydawało się idealne – do momentu, gdy połączyliśmy się z hotelową siecią Wi-Fi mówi David Jacoby, ekspert z Kaspersky Lab.

Jeżeli kiedykolwiek zabrałeś swój laptop w podróż służbową lub na wakacje, znasz podstawową zasadę. Jeżeli chcesz połączyć się z internetem za pośrednictwem sieci hotelowej, zostajesz przekierowany na stronę kontrolowaną przez sprzęt hotelowy. Musisz podać kod dostarczony przez hotel lub szczegóły Twojej karty kredytowej – a wszystko to wprowadzasz na stronie, która może być bezpieczna lub nie.

Na Cyprze odkryliśmy, że strona, na którą zostaliśmy przekierowani, gdy próbowaliśmy uzyskać dostęp do internetu, była zainfekowana trojanem Gumblar opowiada David Jacoby. Hotel miał szczęście, że gościł ponad 30 specjalistów ds. bezpieczeństwa – gdybyśmy nie urządzili tam konferencji, strona mogłaby pozostać zainfekowana jeszcze przez długi czas.

>> Czytaj także: Wakacje z laptopem - na co uważać?

Logowanie się poprzez niezabezpieczone połączenia nie jest jedynym zagrożeniem w okresie wakacji. Gdy jesteśmy na wakacjach, zmieniają się nasze nawyki dotyczące korzystania z komputera i internetu rzadziej i krócej z nich korzystamy, praktycznie tylko po to, żeby uzyskać potrzebne informacje. Na przykład, logujemy się na dziesięć minut, żeby szybko sprawdzić skrzynkę pocztową, pobrać mapy oraz informacje o miejscach, jakie zamierzamy odwiedzić.

Jeżeli chcesz szybko znaleźć potrzebne informacje poprzez GPRS lub wolne łącze Wi-Fi, prawdopodobnie nie będziesz zawracał sobie głowy aktualizacją oprogramowania antywirusowego czy instalacją łat bezpieczeństwa. Możesz racjonalizować swoją decyzję, wmawiając sobie, że przecież nie odwiedzasz podejrzanych stron, na których mogą czaić się szkodliwe programy. Jednak wspomniana powyżej historia z Cypru świadczy o tym, że szkodliwe oprogramowanie jest wszędzie.

>> Czytaj także: Wirusy w internecie? Można ich uniknąć!

Lekceważenie łat bezpieczeństwa oraz aktualizacji antywirusowych podczas wakacji oznacza, że przy każdym logowaniu narażasz się na ryzyko. Gdy wrócisz do pracy po dwóch, trzech, a nawet czterech tygodniach wolnego, a przez ten czas nie używałeś swojego komputera, pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest upewnienie się, że system jest całkowicie załatany, a oprogramowanie bezpieczeństwa uaktualnione. Naturalnie zechcesz obejrzeć wszystkie śmieszne filmiki na YouTube, do których znajomi podesłali Ci odsyłacze, gdy byłeś na urlopie. Pamiętaj jednak o aktualizacji, zanim zaczniesz sprawdzać swoją pocztę czy klikać otrzymane odnośniki i załączniki.

Niezabezpieczone sieci, zainfekowane strony internetowe, podatne na ataki programy i systemy to techniczne aspekty bezpieczeństwa IT. Pomijając jednak kwestie techniczne, wiele osób wystawia się na ryzyko własnym zachowaniem, ujawniając zbyt wiele poufnych informacji na Facebooku, Twitterze i innych serwisach społecznościowych. Pisanie na publicznych portalach o tym, że zamierzamy spędzić dwa tygodnie w jakimś kurorcie w egzotycznym miejscu, to prawie jak otwarte zaproszenie dla włamywaczy i innych przestępców do splądrowania Twojej posiadłości podczas Twojej nieobecności...

>> Czytaj także: Serwisy społecznościowe a bezpieczeństwo

Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek, co zrobić, aby wakacje były bezpieczniejsze.

Zanim wyjedziesz:

  • Nie ogłaszaj na portalu społecznościowym, że wyjeżdżasz na wakacje!
  • Upewnij się, że zainstalowałeś wszystkie najnowsze łaty bezpieczeństwa, łącznie z łatami dla takich aplikacji, jak przeglądarki, programy do chatów itd.

Gdy jesteś na wakacjach:

  • Upewnij się, że Twój program antywirusowy jest aktualny. Nigdy nie wiadomo, co czai się w sieci.
  • Używaj zdrowego rozsądku – nie podawaj danych dotyczących Twojej karty kredytowej ani hasła, jeżeli nie jest to absolutnie konieczne. Zrób to tylko wtedy, gdy jesteś pewny, że sieć jest bezpieczna.
  • Jeżeli jesteś przesadnie ostrożny, wyłącz programy, które uruchamiają się automatycznie, takie jak Skype czy MSN – z pewnością nie chciałbyś, aby ktoś ukradł Twoje hasła przez niezabezpieczoną sieć.

Po powrocie:

  • Zanim zaczniesz czytać e-maile i pracować na swoim komputerze w pracy i w domu, przeskanuj go i zainstaluj odpowiednie łaty.

 

Więcej informacji o najnowszych atakach oraz innych incydentach związanych z bezpieczeństwem można znaleźć w Dzienniku Analityków publikowanym w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Jak najczęściej tracimy dane

Źródło: Kaspersky Lab