Coraz więcej internautów korzysta z bankowości internetowej. Jest to wygodne, przyjazne i szybkie w obsłudze rozwiązanie, umożliwiające zarządzanie pieniędzmi zgromadzonymi na koncie z poziomu przeglądarki internetowej. Domowe zacisze nie powinno jednak uśpić naszej czujności, gdyż właśnie na to liczą przestępcy. "Wchodząc" do banku w internecie, trzeba się jeszcze bardziej rozglądać, niż wychodząc z pokaźną gotówką w kieszeni z banku tradycyjnego.
Pamiętaj, że samo sprawdzenie adresu - czy zaczyna się od https:// - oraz czy kłódka jest zamknięta nie stanowi jeszcze gwarancji bezpieczeństwa, gdyż przestępcy potrafią odpowiednio spreparować stronę, tak by przeglądarka pokazywała, że zabezpieczenia te rzekomo są włączone.
Nie klikaj w odnośniki do stron bankowych, które dostajesz w e-mailach bądź znajdujesz na stronach, co do których pochodzenia oraz intencji twórców nie masz pewności.
Przynajmniej raz w miesiącu loguj się na swoje konto bankowe i sprawdzaj: historię transakcji, listę stałych odbiorców, listę zdefiniowanych przelewów oraz Twoje dane osobowe i teleadresowe - czy nic nie wzbudza twoich podejrzeń i wszystko jest zgodne ze stanem faktycznym.
Uważnie sprawdzaj wyciągi bankowe, które otrzymujesz ze swojego banku pocztą tradycyjną - czy przedstawione na nich operacje są zgodne z tymi, których faktycznie dokonałaś(-eś).
Regularnie - najlepiej co kilka tygodni - zmieniaj hasło dostępu do konta bankowego.
W przypadku, gdy nie masz pewności, czy informacja z prośbą o kontakt pochodzi z banku czy od przestępców, najbezpieczniejszym sposobem weryfikacji jest bezpośredni kontakt z konsultantem. Pamiętaj jednak, by nie korzystać z numeru telefonu podanego w podejrzanej informacji. Najlepiej sprawdzić numer na stronie internetowej banku. Nie należy korzystać z odnośników ani zakładek (ulubionych), tylko uważnie wpisać z klawiatury adres strony banku w przeglądarce internetowej. Dobrym sposobem pozyskania wiarygodnego numeru telefonu do banku jest także skorzystanie z numeru podanego na kopii umowy, jaką zakładając konto, podpisałaś(-eś) z bankiem, albo też z jednego z wyciągów, jakie bank przesyła Tobie co miesiąc pocztą tradycyjną (o ile taką usługę zamówiłaś(-eś)).
Jeśli otrzymasz wiadomość z próbą wyłudzenia Twoich danych, zgłoś ją natychmiast do instytucji, pod którą podszyli się przestępcy.
Jeśli zorientujesz się, że jesteś ofiarą phishingu, jak najszybciej zabezpiecz wszelkie dowody związane z atakiem (np. e-maile, adresy podesłanych przez przestępców stron internetowych, wiadomości na komunikatorze, faksy itd.), zgłoś ten fakt do prokuratury (która nie może odmówić wszczęcia postępowania ściganego z urzędu!) oraz na Policję. Bardzo istotne jest, by poinformować o tym fakcie także bank lub inną instytucję, której wizerunek został wykorzystany przez przestępców.
Jeszcze raz przypominamy:
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*