Polskiej policji udostępniono bazę danych DNA Interpolu

30-07-2008, 16:15

Na Wydziale Biologii Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji w Warszawie odbyło się dziś uroczyste uruchomienie dostępu polskiej policji do bazy danych DNA Interpolu za pomocą Międzynarodowego Portalu DNA.

Baza danych DNA Interpolu powstała w 2003 roku. Ma ona umożliwiać krajom członkowskim (obecnie jest ich 186) wymianę informacji dotyczących profili DNA uzyskanych w drodze postępowań karnych. Starania o udostępnienie tego instrumentu polskim policjantom rozpoczęły się jeszcze w kwietniu - sprawa ta była poruszana podczas spotkania z sekretarzem generalnym organizacji Ronaldem K. Noble w europejskiej siedzibie Interpolu w Lyonie (Francja).

Od kwietnia do czerwca trwały prace nad dostosowaniem infrastruktury technicznej oraz wypracowaniem rozwiązań organizacyjnych i prawnych, które pozwoliłyby na dostęp do bazy w trybie on-line z zachowaniem bezpieczeństwa przesyłanych danych.

Zadbano o to, by standardy profili genetycznych oznaczanych na użytek polskiej bazy były zgodne z obowiązującymi w Interpolu (ESS/ISSOL). W celu wypełnienia norm jakościowych dotyczących badań wykonywanych w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym KGP uzyskano wszelkie istotne certyfikaty krajowe i międzynarodowe (ISO 9001, ISO 17025, GEDNAP).

Biuro Łączności i Informatyki KGP uruchomiło polączenie z Bazą Danych DNA Interpolu poprzez łącze I 24/7 (za pomocą szyfrowanej sieci SDH). Natomiast Biuro Prawne i Biuro Ochrony Informacji Niejawnych KGP wydały opinie o braku przeszkód prawnych dotyczących wymiany danych DNA zarówno od strony przepisów prawa karnego procesowego, ustawy o policji, jak i ustawy o ochronie danych osobowych.

Uroczystość związana z udostępnieniem bazy odbyła się dzisiaj, ale już 14 lipca Komendant Główny Policji nadinsp. Andrzej Matejuk podpisał dokument o nazwie Karta DNA (DNA Charter) umożliwiający polskiej policji swobodny dostęp do zasobów bazy profili DNA Interpolu poprzez aplikację o nazwie Międzynarodowy Portal DNA (International DNA Gateway). Karta DNA stanowi podstawę prawną dla wyspecjalizowanego transferu danych.

Baza danych, z której będą korzystali teraz także polscy policjanci, składa się z tzw. zapytań o sprawdzenie (DNA Search Request). Zapytania zawierają profil genetyczny sprowadzony do postaci alfanumerycznej oraz informację o rodzaju zdarzenia. Wymiana danych następuje poprzez porównywanie przesłanych profili DNA z profilami nadesłanymi jako zapytania z innych krajów.


Następny artykuł » zamknij

Źródło: MSWiA
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag policjatag Interpoltag DNAtag bazy danych
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031