Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Polskie firmy przeciwko standaryzacji OOXML

22-03-2007, 11:34

Polscy dystrybutorzy pakietów biurowych zaapelowali do Polskiego Komitetu Normalizacyjnego (PKN), aby ten nie popierał formatu OOXML w czasie głosowań nad jego standaryzacją przez ISO. Uważają oni, że uznanie stworzonego przez Microsoft formatu zapisu dokumentów za międzynarodowy standard będzie dla polskiego rynku niekorzystne, a już z pewnością niekorzystne będzie przeprowadzanie standaryzacji w trybie przyśpieszonym.

Przedstawiciele OpenOffice Polska i Ux Systems w swoim stanowisku zwracają uwagę na to, że istnieje już międzynarodowy, otwarty XML-owy standard, jakim jest OpenDocument Format (ODF). Standard ten jest już wspierany przez szereg produktów m.in. Corel WordPerfect, KOffice, OpenOffice.org, Sun StarOffice i Google Docs & Spreadsheets. Właściwie Microsoft jest jedną z niewielu firm, które unikają jego wspierania.

Skierowany do ISO wniosek, dotyczący konkurencyjnego formatu Microsoftu - OOXML - liczy aż 6000 stron. Dla porównania - specyfikacja OpenDocument liczy 700 stron. Zdaniem przeciwników OOXML tak obszerna dokumentacja znacznie utrudnia stosowanie tego formatu przez polskich producentów aplikacji.

Polscy dystrybutorzy pakietów biurowych zwracają też uwagę na to, że podczas gdy OpenDocument pozwala każdej aplikacji dołączać swoje specyficzne opcje, OOXML zawiera opcje specyficzne tylko dla MS Office i MS Windows. OOXML cechuje też niezgodność z istniejącymi standardami ISO określającymi np. sposób oznaczania języków, rozmiarów stron, kolorów i dat, czy nawet kalendarza (dla Microsoftu 1900 r. jest rokiem przestępnym).

Mimo tych wszystkich problemów kwestia standaryzacji OOXML ma być rozpatrywana przez ISO w trybie przyspieszonym. Wynik procesu zależy od głosowania, w którym - by standard został przyjęty - musi wyrazić zgodę co najmniej 2/3 z 31 krajów członkowskich komitetu standaryzującego JTC-1 (tu Polska ma tylko status obserwatora) lub co najmniej 3/4 z biorących udział w głosowaniu krajów członkowskich ISO, których jest 157.

O głosie Polski decyduje Polski Komitet Normalizacyjny (PKN). Firmy OpenOffice Polska i Ux Systems w imieniu swoim oraz w trosce o wszystkich polskich producentów aplikacji i zachowanie równych szans na rynku, apelują do
PKN o wyrażenie przez Polskę sprzeciwu. Pozwoli to na rozwój polskiego rynku producentów oprogramowania i zapewni jednolite zasady wolnorynkowej konkurencji.

Do tej pory 19 narodowych organizacji członkowskich ISO wyraziło sprzeciw wobec przyspieszonego procesu ustanawiania OOXML jako nowego standardu ISO i przedstawiło listę licznych problemów z tym związanych. Chodzi o organizacje z następujących krajów: Australia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Holandia, Indie, Japonia, Kanada, Kenia, Malezja, Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Rumunia, Singapur, Szwecja, Węgry oraz Wielka Brytania.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: OpenOffice Polska