Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Polskie domeny są nadal słabo zabezpieczane

01-06-2018, 21:58

Według rocznego raportu „Rynek nazw domeny .pl” w Polsce na koniec 2017 r. protokołem DNSSEC zabezpieczonych było 40 679 nazw w domenie .pl. To prawie 28% więcej w porównaniu z 2016 rokiem, jednak po głębszej analizie okazuje się, że zabezpieczony jest tylko niewielki ułamek nazw. Jak to zmienić?

robot sprzątający

reklama


DNSSEC to mechanizm zapewniający weryfikację autentyczności i niezmienności danych pochodzących ze strefy DNS tej domeny za każdym razem, gdy wczytywana jest strona internetowa w przeglądarce. Dzięki temu użytkownik korzystający z danej witryny może mieć pewność, że w procesie komunikacji odpowiedź na jego zapytanie DNS, czyli adres IP, nie została zmodyfikowana. DNS zabezpieczony DNSSEC posiada specjalny podpis cyfrowy, który świadczy o bezpieczeństwie danej domeny.

W Polsce na koniec 2017 r. protokołem DNSSEC zabezpieczonych było 40 679 nazw w domenie .pl. To prawie 28% więcej w porównaniu z 2016 rokiem, jednak w zestawieniu tej liczby z 2,576 mln wszystkich domen z rozszerzeniem .pl daje to jedynie niespełna 1,58% zabezpieczonych nazw.

Szyfrowanie lekiem na cyberzło

Ostatnie wycieki danych czy zmiany związane z wprowadzeniem europejskiego rozporządzenia RODO, zawierającego przepisy o ochronie danych osobowych, spowodowały zwiększenie rangi i świadomości na temat bezpieczeństwa i prywatności użytkowników sieci internetowej.

Z pomocą w rozwiązaniu palących spraw, dotyczących bezpieczeństwa i prywatności użytkowników w Internecie, może przyjść szyfrowanie, a dokładnie kryptografia asymetryczna, która jest wykorzystywana do szyfrowania w protokole DNSSEC. Mimo że na świecie szyfrowa transmisja sieci staje się standardem, to dane raportu pokazują, że jedynie nikły procent polskich stron chroniony jest w odpowiedni sposób, jak twierdzi Słowik z OVH Polska.

Więcej informacji na temat polskiego rynku domen można znaleźć w rocznym raporcie NASK za 2017 r. można znaleźć pod tym linkiem.

Źródło: Grupa OVH


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *