Polski rynek VC po I kwartale 2019 roku

08-05-2019, 19:41

Bieżący rok rozpoczął się imponująco i ma potencjał stać się najlepszym w historii polskich startupów i funduszy VC. Liderem Q1 2019 okazał się Packhelp, który zebrał 38 mln złotych inwestycji. Poniżej przedstawiono wyniki i podsumowanie pierwszego kwartału inwestycji.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Pierwszy kwartał 2019 r. wygląda bardzo obiecująco. Zostało przeprowadzonych 21 transakcji na łączną kwotę 103,3 mln zł. Jest to znacząca poprawa w porównaniu z poprzednim kwartałem (14 transakcji o wartości 35,1 mln zł), a także z analogicznym pierwszym kwartałem 2018 r. (również 14 ofert z sumą 75,3 mln zł).

Imponujący początek roku

Z analizy stworzonej przez Inovo Venture Partners wynika, że polskie fundusze są bardziej skłonne do inwestowania w rodzime  startupy. Kwota takich inwestycji przekroczyła 50 mln zł, co stanowi ponad połowę wszystkich transakcji VC w Q1. Zagraniczne inwestycje polskich funduszy wynoszą 8,96 mln zł. Z czego większość tej wartości została wygenerowana przez kilka kluczowych transakcji.

Liderem został Packhelp, internetowa platforma do tworzenia i zamawiania niestandardowych opakowań, której udało się zebrać 38 milionów złotych, ponad jedną trzecią wartości wszystkich transakcji w zeszłym kwartale. Inwestorami byli między innymi White Star Capital - międzynarodowy fundusz z oddziałami w Londynie, Paryżu, Tokio i Nowym Jorku, Speedinvest z Austrii, PROfounders z Wielkiej Brytanii oraz lokalny fundusz - Market One Capital.

Najlepszy rok dla startupów i VC

Zebrane dane wskazują, że ten rok ma potencjał stać się najlepszym w historii polskich startupów i ekosystemu VC. Według Tomasza Swiebody, Partnera Zarządzającego funduszu Inovo Venture Partners, łączna wartość transakcji w tym roku może przekroczyć poziom 100 mln dol. Jednak do wyciągnięcia wniosków, określenia trendów i porównania naszego rynku do globalnego rynku potrzebne są dokładne dane dot. wszystkich przeprowadzonych transakcji.

Metodologia

Do zebrania danych o rundach finansowania korzystano z ogólnodostępnych danych z następujących źródeł:

1. MamStartup (mamstartup.pl) - portal newsowy pokrywający zdecydowaną większość transakcji odbywających się na polskim rynku

2. Trzy internetowe bazy danych agregujące informacje o firmach prywatnych i publicznych: o Crunchbase (crunchbase.com), o Pitchbook (pitchbook.com), o Dealroom (dealroom.co)

Po zebraniu informacji z powyższych stron prześledzono każdą z nich, starając się potwierdzić wszystkie transakcje, a także wyeliminować błędy, powtórki i wsparcia w formie grantów.

Źródło: Inovo Venture PartnersSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
fot. Ciscofot. Evolution

  
znajdź w serwisie
pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.