Polski łazik najlepszy na świecie!

05-06-2011, 11:37

Polski łazik marsjański Magma 2 zwyciężył w prestiżowych, międzynarodowych zawodach University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych. Zespół z Politechniki Białostockiej pokonał Kanadyjczyków z York University oraz Amerykanów z Oregon State University, którzy w budowie swojej konstrukcji korzystali z pomocy NASA. Pozostałe polskie roboty, Scorpio z Politechniki Wrocławskiej oraz Copernicus z UMK w Toruniu, zajęły odpowiednio czwarte i szóste miejsce.

Olbrzymi sukces polskiego robota to w dużej mierze zasługa dużej pomysłowości jego konstruktorów. Po raz pierwszy w historii zawodów URC pojawił się łazik wyposażony w tzw. heksakoptery, które umożliwiły dodatkową obserwację terenu z powietrza i zwiększyły szanse Magmy 2 na zwycięstwo. Dodatkowe zalety polskiego łazika to prostota konstrukcji, wykorzystanie lekkich materiałów oraz doświadczony zespół. Warto bowiem pamiętać, że w ubiegłym roku polskiej ekipie udało się wywalczyć trzecie miejsce w zawodach.

Ekspedycję do Stanów Zjednoczonych zorganizowało stowarzyszenie Mars Society Polska we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Casio Exilim oraz Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów PIAP.

Czytaj więcej: Polskie łaziki na konkursie University Rover Challenge

Zwycięska ekipa z Polski
fot. Planet PR - Zwycięska ekipa z Polski
– Świetny wynik polskich zespołów to rezultat ciężkiej pracy studentów, uczelni i organizatorów. Udowodniliśmy, że polscy konstruktorzy potrafią skutecznie rywalizować na polu robotyki mobilnej i zaznaczyliśmy nasze aspiracje do grona krajów prowadzących eksplorację kosmosu – mówi Mateusz Józefowicz z Mars Society Polska. Jest to szczególnie istotne w kontekście starań o członkostwo Polski w ESA i rozwój rodzimych technologii, które podniosą nasz standard życia i konkurencyjność – dodaje Józefowicz.

Zawody URC odbywały się na amerykańskiej pustyni w stanie Utah, w pobliżu analogu bazy marsjańskiej Mars Society. Podczas trzech dni zespoły musiały wykonać kilka skomplikowanych zadań, w tym rozpoznanie terenu, poszukiwanie śladów życia w próbkach gleby oraz dostarczenie pakietu medycznego rannemu astronaucie. Wysoka temperatura, przypominający warunki marsjańskie pył i niska wilgotność powietrza były prawdziwym wyzwaniem zarówno dla maszyn, jak i ludzi.

Czytaj także: Polskie oprogramowanie do badania Marsa trafi do NASA

Zespół Magma 2 za zajęcie pierwszego miejsca, oprócz nagrody finansowej, otrzyma również możliwość specjalnej prezentacji robota podczas międzynarodowego konwentu Mars Society, na który zaproszeni zostali przedstawiciele NASA oraz firm z sektora kosmicznego. Dodatkowe korzyści to kontakty nawiązane z pracownikami NASA Ames Research Center i firmy Space X.

Więcej szczegółów na temat samej wyprawy można znaleźć na stronie www.polskanamarsa.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy